5 Soruda Zirkonyum Diş Kaplama

Estetik söz konusu olduğunda artık diş hekimleri de önemi katkılar sağlamakta. Özellikle ön dişler için artık diş estetiği çalışmaları gündemde. Doğal diş görünümünde diş kaplamaları yapmak mümkün olmakta. Konuyu diş estetiği uzmanı Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya’ya sorduk. Zirkonyum diş kaplamalar ile ilgili bize 5 başlıkta en çok merak edilenleri anlattı.

Zirkonyum diş kaplamada diğer diş kaplamalara göre önemli farklılıklar vardır. Bunlar hakkında detaylı yazılarıma www.drsertac.com/zirkonyum-kaplama sayfamdan ulaşabilirsiniz.

Zirkonyum Diş KaplamaNedir?

Diş kaplamasında yeni nesil bir teknik ve malzemedir. Sunduğu önemli avantajlar nedeni ile tercih edilir. Giderek artan kullanım alanı ile artık özellikle ön diş kaplamalarda porselen diş kaplama kullanımı nerede ise yok denecek kadar azalmıştır.

Diş estetiği sağlamak istediğinde diş teknisyenleri ve diş doktorlar için mükemmel bir malzemedir. Doğal diş renginde diş kaplamalar üretilebilmektedir. Klasik porselen diş kaplamalardaki gibi içerisinde metal olmaması en büyük avantajlardan bir tanesidir. Bu sayede ışık geçirgen ve diş eti ile uyumlu bir görüntü elde edilebilmektedir.

Porselen Diş Kaplamadan Farkı Nedir?

Ön diş estetiği tek diş zirkonyum kaplama
Ön diş estetiği tek diş zirkonyum kaplama

Porselen diş kaplamalar uzun yıllar boyunca diş kaplama malzemesi olarak kullanılan önemli bir diş tedavi ve diş estetiği uygulaması olmuştur. Ancak zaman içerisinde görülen ve ortaya çıkan birtakım olumsuzluklar nedeni ile daha iyi sonuçların alınabileceği alternatifler araştırılmaya devam edilmiştir. Bu bağlamda  diş eti ile de uyum gösteren titanyum altyapılar bir süre kullanılmıştır.

Titanyumun doku dostu olması diş kaplama malzemesi olarak önemli avantajlar sağlasa da fiyatlarının yüksek olması nedeni ile kullanımı yaygınlaşmamıştır. Bilgisayar teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak üç boyutlu tarama ve üç boyutlu üretim tekniklerinin gelişmesi ile birlikte bloktan kazıma yöntemi ile zirkonyum kaplama üretilmeye başlanmıştır.

Porselen kaplama ile karşılaştırdığımızda zirkonyum kaplamaların oldukça fazla sayıda ve önemli avantajlarını görmekteyiz. Bunların başında üretim tekniğine bağlı hassasiyet gelmektedir. Porselen içerisindeki metalin eritilerek dökülmesi esnasında ortaya çıkan genleşme ve büzülmeler kesik diş ile kaplama arasında uyumsuzluklara neden olmaktadır.

Zirkonyum Kaplama Ömrü ne Kadar?

Diş hekimliğinde uygulanan bütün tedavilerde olduğu gibi diş estetiği veya rehabilitasyonu için uygulanan zirkonyum kaplama dişler için de mümkün olan en uzun kullanma süresi hedeflenmelidir. Malzeme olarak zirkonyum malzemesi yirmi yıldan daha uzun süre ağızda sağlıklı kalabilir. Üzerine ilave edilen porselen yapı da cam özelliğinde olup kırılma ve aşınmalar ile renk değişikliklerine dirençlidir.

Yukarıda verdiğim bilgiler ışığında anlaşılacağı gibi zirkonyum kaplama ömrü kendi dişlerimizin ömrü kadardır diyebiliriz. Dişlerimizin ömrü ne kadar peki dediğinizi hissettim. Dişlerin kaplama yapıldıkları günden itibaren çevre dokular ile birlikte yıpranması söz konusudur. Özellikle diş eti ve kemik yapısında zaman içerisinde mikron seviyeleri ile ölçülebilen sürekli kayıplar vermesi söz konusudur.

Zaman içerisinde diş eti çekilmesi ve diş ile diş kaplama kenarı arasında uyumsuzluğa neden olan bu değişim diş kaplamasının kullanım ömrünü etkilemektedir. Yapılan diş kaplamaları 5 ile 10 yıl hiçbir problem olmadan kullanıla bilseler de her yıl düzenli olarak diş hekimi kontrolüne gidilmesinde yarar vardır.

Eski diş kaplama yenilenmesinde zirkonyum diş kaplama ve fiyatı
Eski diş kaplama yenilenmesinde zirkonyum diş kaplama ve fiyatı

Zirkonyum Diş Fiyatları ne Kadar?

Hem sağlık hem diş estetiği için önem taşıyan diş tedavilerini ihmal etmeden yaptırmak gerekiyor. Ancak birçoğumuz bu tedavileri sürekli ertelemekte. Erteleme nedenleri içerisinde diş hekimi korkusu ile birlikte en sık görülen husus diş fiyatlarının bütçeyi aşması olarak tespit edilmiş durumda.

Diş estetiği için yapılan diş kaplama fiyatları da kaliteli ve son teknoloji ürünü olduğunda diş estetiği fiyatları diş kaplama fiyatları ve toplam maliyetler yükselmekte. Hele bir de yapılacak diş tedavileri içerisine implant tedavisi dahil olur ise sormayın gerisini.

İmplant fiyatlarının döviz ile olması da ayrı bir konu. Ne ise konuyu dağıtmadan diş estetik fiyatları yapılacak diş eti estetiği ve diş kaplama çeşitlerine göre değişmektedir. Zirkonyum diş kaplama fiyatları güncel olması bakımından € ile söylenmektedir. 150-250 € fiyatlar ile uygulanan zirkonyumlar vardır.

Hepsi zirkonyum kaplama olsa da zirkonyum fiyatlarının farklı olması kullanılan malzeme ile birlikte işlem yapan doktorun itinası, kullandığı malzemeler, klinik ekipmanlar ve diş laboratuvar maliyetleri nedeni ile farklı olmaktadır. İyi işçilik olmadan yapılacak en kaliteli malzeme bile dişlerinizde sorunlar yaşamanıza neden olacaktır.

Zirkonyum Kaplama Yaptıranlar Memnun mu?

Ön diş estetiği tek diş zirkonyum kaplama
Ön diş estetiği tek diş zirkonyum kaplama

Zirkonyum diş kaplama yaptıranlar ne düşünüyorlar acaba? Yapılan diş kaplamasından ne derecede memnunlar? Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya’ya zirkonyum kaplama diş tedavisi yaptıranların neler his ettiklerini ve dişlerden ne derece memnun olduklarını sorduk.

Diş kaplamaları ihtiyaçları doğru bir şekilde tespit ederek uygulamak gerektiğini her zaman söylüyorum. Diş ömür boyu kullanılması gereken ve en çok da ileri yaşlarımızda ihtiyaç duyacağımız organımız. Beslenmemiz için son derece önemli biliyorsunuz. Ancak estetiğimizin de önem kazandığı bu günlerde sadece diş estetiği için sapasağlam dişlerin kesilerek üzerlerine kaplamalar yapılmasını zaten tavsiye etmiyoruz. Diş estetiği amacı ile daha çok ortodonti tedavileri ve laminate veneer ve bonding uygulamaları önermekteyiz.

Az önce anlattıklarımın dışında diş eksiklikleri, kanal tedavisi, diş dolgusu ve eski diş kaplamalarının olması gibi durumlarda da kaliteli diş kaplamalarının yapılması gerektiğini her zaman olduğu gibi şimdi de söylemek isterim. Yapılan diş kaplaması kaliteli olur ise hasta bunlar ile kendi doğal dişleri gibi yemek yiyebilmekte ve çiğneye bilmektedir.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.6 / 5. Oy sayısı: 229

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂