CEREC

CEREC (Sirona Dental)

1980-1986 yılları arasında Mörmann ve Brandestini tarafından geliştirilen ‘CEramic REConstruction’ sistemi, ilk CAD-CAM sistemi ünvanına sahiptir.

Sistem sürekli kendini yenilemekte ve işlediği blokları çeşitlendirmektedir. Cerec 1 Vitablocs, Mark I felspatik seramik blokları işlenmektedir, 1991 yılından itibaren de mekanik olarak güçlendirilmiş Cerec 2 ile Vitablocs Mark II(Vita) bloklarında inley, onley, vener kuron yapılmaktadır. Günümüzde Cerec 3 ile uyumlu ağız içi kamerası ile ölçü alınabilmekte ve mekanik özellikleri arttırılmış çeşitli bloklarla üretim yapılabilmektedir.

CEREC DİŞ
CEREC DİŞ

Tüm In-Ceram Alumina, Spinel ve Zirkonya sistemleri slip-casting sistemi ile üretilebildiği gibi CAD-CAM modüllerinde hazırlanabilmeleri için hazır ‘presintered’ blokları vardır.28,32 VITA In-Ceram 2000 YZ ve VITA InCeram 2000 AL (Vita Zahnfabrik) 15000C’de endüstriyel fırınlarda (VITA ZYrcomat) bu amaçla üretilmiş bloklardır. ‘Drypressed’ adı verilen bu üretim tekni- ğinde slip hazırlanmasına gerek kalmaz.

Ölçüden elde edilen model tarama modülünde lazer ile taranır ve özel yazılım programı sayesinde uygun alt yapı dizayn edilir. Dizaynı bilgisayarda 3 boyutlu hazırlanan alt yapı, kazıma modülünde önceden sinterlenmiş bloktan üretilir.

Elde edilen alt yapı cam infiltrasyonu için tekrar fırınlanır ve üst yapı porseleni işlenir. Bu teknikle üretilen In-Ceram 2000 YZ bloklarının bükülme dayanımı 1,107MPa’dır.51 CEREC kullanılarak ayrıca Dicor MGC (Dentsply Int. York, PA), lityum disilikat ile güçlendirilmiş IPS e.max CAD, zirkonya ile güçlendirilmiş IPS e.max ZirCAD ve lösit içeren Vitablocks Mark II (Vita Zahnfabrik) blokları kullanılarak da alt yapı hazırlanabilir.

NEDEN ESTETİK DİŞ?

Dişlerin görünümündeki problemler insanların sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyen en önemli öğedir. Göz alıcı bir gülümseme kişilerin özgüvenini ve sosyal iletişimini önemli derecede arttırarak iş ve özel hayatlarındaki başarı ve mutluluğu sağlarlar.

Diş beyazlatma
Şüphesiz herkes dişlerinin daha beyaz görünmesini ister. Basit ve ağrısız şekilde yapılan diş beyazlatma işlemi sayesinde siz de bembeyaz dişlere, göz alıcı bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.7 / 5. Oy sayısı: 196

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂