Diş Ağrısı Nasıl Geçer? – Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ile Röportaj

Ağızda hiç diş bulunmadığında kullanabilecek takma diş alternatifleri arasında bulunan implantlar her geçen gün daha fazla uygulanmaktadır. Kullanım rahatlığı ve doğal diş fonksiyonlarını iyi bir şekilde sağlayabilmeleri, implant diş tedavisinin giderek daha çok kullanılmasına neden olmaktadır. Bütün dişlerini kaybeden hastalar için implant tedavisi ile estetik bir görünüm ve fonksiyonellik sağlanması hakkında İstanbul Küçükçekmece‘de hizmet veren diş hekimi Sertaç Kızılkaya ‘dan bilgi aldık.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Muhabir: “Sizin uzun yıllardır başarılı diş tedavilerle imza attığınızı biliyoruz? Hastalarımız sizden en çok ne isterler?”

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya: “Teşekkür ederim. Bu yıl 25. yılını doldurduğum meslek hayatımda çok farklı hasta istek ve beklentileri ile karşılaştım. Özellikle ağrıyan dişlerin tedavisi hastaların önceliği olmaktadır. Tedavisi en kolay problem de diş ağrısıdır aslında. Yapacağınız basit bir lokal anestezi ile anında ağrıyı geçirebilirsiniz. Anestezi sonrasında da dişin sinirleri genellikle tek seansta temizlenir ve ağrıdan kurtulursunuz. Gözümüzde çok büyüttüğümüz bu diş tedavileri artık hiçte zor değil. Özellikle diş ağrısının tedavisi tek seans kanal tedavileriyle mucizevi bir şekilde yapılabilmektedir.”

Evde Diş Ağrısını Geçirebilir miyiz?

Evde yapılacak uygulamalar ile diş ağrısının geçmesi her zaman mümkün olmamaktadır. Yine de yapılabilecek bazı uygulamalardan bahseselim. Öncelikle diş temizliğini sağlamak gerekir. Bazı diş ağrıları için soğuk su ağrıyı geçirebilir. KAranfil de ğarı gidericii özelliği nedeni ile çiğnenebilir veya karanfil yağı emdirilmiş pamuk çürük bölgesine tatbik edilebilir. Piyasada dişinol olarak satılan bu ürün sürekli kullanılmamalıdır.

“Zamanında yapılmayan tedavilerin diş kaybına yol açtığını biliyoruz. Çekilen dişin boşluğu büyük bir sorun yaratır. Bu nedenle dişi mümkün olduğunca çekmeden tedavi etme seçenekleri değerlendirilmelidir. Her şeye rağmen çekilmiş dişlerden kalan boşluklar varsa buradaki eksikliklerinin tedavisi, diş fonksiyonelliği ve estetik bir görünüm sağlanması gerekmektedir. Tedavilerde, tüm bunların yanında konuşma sırasında çıkarılan sesler ile ilgili problem yaşamamak için daha fazla emek, maliyet ve zaman gerektirir. Dişlerin sıralanışındaki bozukluklar da büyük estetik problemler yaratır. Sadece görüntünün bozulması değil eğri dişlerin arasında biriken yemek artıkları nedeniyle oluşan diş eti hastalıkları da ayrı birer sorundur.”

Ortodonti Tedavisi

Muhabir: “Çekilmiş dişlerin, diğer dişlerin ağızdaki sıralanışına etki ettiğini biliyoruz. Dişlerin çürümesi halinde hemen diş çekimi yapılır mı? Sonrasında bozulan veya bozuk olan dişler neden ve nasıl tedavi edilir?”

Ortodonti

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya:  “Temizlenmeyen bölgelerde yemek artıkları zaman içerisinde asit oluşturmaktadır. O bölgelerde çürük ortaya çıkması da kaçınılmazdır. Hem ön diş estetiği bakımından hem de fonksiyon bakımından eğri dişlerin düzeltilmesi gerekir. Bu tip durumlar için uygulanabilecek tedavi alternatifleri vardır. Öncelikle dişlerde yüzey bozukluğu, çürük veya renk problemi yoksa ortodonti tedavisi ile eğri dişler düzeltilebilir. Günümüzde ortodonti tedavileri metal veya seramik bıraketler takılarak yapılabilir. Bunun ötesinde artık şeffaf aparey ile ortodonti tedavileri de yapılabilmektedir. Ortodonti sayfamızda konu ile ilgili ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.”

İmplantlar

Muhabir: “Peki dişler kurtarılamaz vaziyete gelmişse ne yapılıyor? İmplantlar süreci hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?”

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya:  “Mümkün olduğunca diş çekmemeye gayret ediyoruz. Ancak önceden çekilmiş dişler ve maalesef kurtarılamayacak kadar ilerlemiş çürük ve enfekte olmuş dişler için yenilerini yapmak gerekiyor. Çünkü kaybedilen her bir diş eksilen çiğneme kuvveti, estetik ve hatta konuşma güçlüğü anlamına geliyor. Çekilmiş diş boşluklarının yeterli kemik hacmine sahip olması durumunda, son derece başarılı implant uygulamaları yapmak mümkün olmaktadır. Tıpkı doğal diş kökü gibi vazife gören implantlar, üzerlerine yapılan diş kaplama veya köprüleriyle sabit-doğal dişler gibi hizmet verirler. İmplantların üzerine sabit veya hareketli protezler uygulanabilir. Mümkün olduğunca sabit diş protezleri tercih edilir. Ancak mecbur kalındığında takılıp çıkarılabilen implant üstü protezlerin kullanılması da oldukça yaygındır. İmplant uygulaması ve implant üzerine yapılan tedavileri implant sayfamızdan inceleyebilirsiniz.”

Zirkonyum Diş Yaptıranlar

Muhabir: “Özellikle son yıllarda diş estetiği amacıyla zirkonyum diş kaplama yaptıranlar bu tedaviden memnun olduklarını söylüyorlar. Siz konusunda tecrübeli uzman bir hekim olarak hastalara neler söylemek istersiniz?”

Zirkonyum

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya:  “Zirkonyum diş kaplama uygulaması başarıyla gerçekleşen hastaların,bu kaplamaları uzun yıllar sağlıklı bir şekilde kullanması mümkündür. Ancak tabii ki, acil ihtiyaç duyulmadan bu tedavilere başlamak gerekir. Acil ihtiyaç durumunda ise uzak durmadan yeni teknolojileri uygulamak fayda sağlar. Örneğin ağızda yapılmış metal destekli porselen diş kaplamalar var ise ve hasta bunlarla ilgili sorun yaşıyorsa, mutlaka zaman kaybetmeden zirkonyum kaplama ile değiştirmesini tavsiye ederim. Çünkü eski diş kaplamaların altındaki dişlerin çürümesi ağzınızı yeni kaplamaların yapılamayacağı duruma getirebilmektedir.”

“Böyle bir durumda da daha yüksek maliyetli implant tedavilerine ihtiyaç duyulabilir. Bu nedenle diş kaplamalarında; diş eti kanaması, diş eti çekilmesi, ağız kokusu veya yemek artığı girmesi gibi problem yaşayan hastalara, en kısa zaman içerisinde diş doktoruna muayene olmalarını söyleyebilirim. Gerekiyor ise eski kaplamalarında modern teknolojinin son ürünü, diş kaplamalar ile değiştirmelerini tavsiye edebilirim.”

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.7 / 5. Oy sayısı: 162

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂