Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Ağlayan bir dişin bütün yaşamı olumsuz etkilediği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Diş ağrısı başladığında hiçbir iş yapamaz insan. Öğrenci ise ders çalışamaz işyerinde çalışan bir eleman ise işlerini yapamaz. Sadece iş yapamamaktan öte diş ağrısı insanın genel sağlığını da olumsuz etkiler. Ağrıya neden olan enfeksiyon vücutta yayılarak başta dolaşım sistemi, kalp, böbrekler, eklemler olmak üzere yayılırlar.

Sadece arayan diş bölgesini değil bütünü vücudumuzun etkisi altına alan diş çürüğü ve enfeksiyonu aslında ilerlemeden önce bazı belirtiler verir. Vücudun kırmızı alarmı olarak bilinmesi gereken bu belirtiler dikkate alınmadığında giderek artan ve şiddetlenen ağrı ile Yaşamı neredeyse felç eder. Çürüyen ve enfeksiyon oluşan bir diş önce soğuk sıcak hassasiyeti daha sonra kendiliğinden başlayan ağrılar ile ortaya çıkmaya başlar. Diş etinde kanama olması ağız kokusu olması bu enfeksiyonların bir işaretidir. Ağız bakımının yeterli olmadığı kişilerde hızla ilerleyen hiç çürükleri zaman içerisinde dişin kırılmasına veya kök ucunda apse oluşmasına neden olur.

Diş ağrısı ortaya çıktıktan sonra en kısa sürede nasıl giderilebilecek giderilebilecek ile ilgili araştırma yapılmaya başlandı. Aslında çok geçtir. Diş çürümüştür ve enfeksiyon başlamıştır. Sihirli bir formül yoktur. Her şeye rağmen diş ağrısına hafifleten bazı pratik yöntemler uygulanabilir. Ancak bu yöntemler diş ağrısını tamamen ortadan kaldıramaz. Ağrı kesici kullanımı geçici bir süre diş ağrısını ortadan kaldırsa da maalesef tedavi edemez. Ağrı kesicilerin uzun süreli kullanımları kan değerlerini böbrekleri ve karaciğeri olumsuz etkiler. Bu nedenle uzun süreli ağrı kesici kullanımından kaçınılması şarttır. Antibiyotik kullanımı zaten ağrıyı geçirmez. Antibiyotikler enfeksiyonu ortadan kaldırmak için kullanılır. Günümüzde antibiyotiklerin yanlış kullanımı neticesi güçlenen bakteri türlerini oluşturmuştur. Rastgele antibiyotik kullanımı fayda yerine zarar verecektir.

EVDE UYGULANABİLEN DİŞ AĞRISI GİDERME YÖNTEMLERİ

Başlayan bir diş ağrısı için evde hiçbir ağrı kesici ilaç yoksa veya ilaç kullanmak istemeyen hastalar için uygulanabilecek birkaç yöntemden bahsetmek istiyorum. Ağrı kesiciler bazı insanlarda alerji veya değişik yan etkiler oluşturdukları için kullanımları sınırlı olabilir. Böyle bir durumu olan kişi diş ağrısı çekmemek için düzenli diş hekimi kontrollerinde mutlaka yaptırmalıdır. Şimdi gelelim evde kullanılabilecek diş ağrısı gider mi yöntemlerine. Öncelikle ağrının ne şekilde başladığı önemlidir. İlk defa başlayan bir ağrı için ağzı ilik tuzlu su ile çarkalamak ve dişleri fırçalamak rahatlatıcı olabilir. Diş içerisine giren yemek artıklarının uzaklaştırılması sinir üzerindeki baskıyı kaldıracağı için Kısa sürede ağrı ortadan kalkabilir.

İlerleyen çürük varlığında ise bazen soğuk su ile ağzı çarkalamak diş ağrısını geçirebilir. Pulpa hastalığının erken evresinde ağza alınan soğuk su diş ağrısını ortadan kaldırır. En azından diş hekimine gidene kadar elinizde soğuk bir su şişesi ile ağrı başladığı anlarda ağzınızı çalkalamak diş ağrınızı azaltabilir. Bazı durumlarda da soğuk veya sıcağın ağrıyı arttırdığını unutmamak gerekir. Bunun için dikkatli olmak ve yavaşça denemekte fayda vardır. Karanfilin olumlu etkisini mutlaka göreceksiniz. Dişin üzerine alkol rakı koymak veya tuz basmak gibi yöntemler diş ağrısını ortadan kaldırmaz. Bazen diş üzerine kolonya koyulduğu veya aspirin koy olduğu durumlarda diş etinde ileri derecede bozulmalar olmaktadır. Aspirin kolonya ve alkol diş etine ve çevre dokulara büyük ölçüde zarar vereceği için kesinlikle kullanılmamalıdır.

DİŞ AĞRIDIĞINDA NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Arayan dişini en kısa sürede iş hekimin de tedavi edilir. Genellikle kanal tedavisi yapılarak sinirleri alınır. Nadir de olsa sadece dolgu ile işin kurtulabilmesi mümkün olabilir. Ağrının ilerleyip enfeksiyonun yayıldığı durumlarda işe çekmek gerekebilir. Diş çekiminden sonra çekilen dişin yerine estetik diş kaplama veya implant uygulaması yapılabilir. Çekilen dişin boşluğu çiğneme fonksiyonunun azalmasına konuşmanın olumsuz etkilenmesine neden olur. Bu nedenle boşluğun bir köprü ile doldurulması hem dişlerin çekim boşluğuna doğru kaymasını engeller hem de yeterlik çiğneme fonksiyonu ve estetiği sağlar.

Diş köprüsü yapılacağından kaliteli ve uzun ömürlü zirkonyum diş kaplama ve zirkonyum diş köprüsü tercih edilir. Zirkonyum ile yapılan diş köprülerinin içerisinde metal bulunmadığını için uzun ömürlü ve dayanıklı bir diş kaplamasıdır.

Zirkonyum diş kaplama ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.drsertac.com sitesine göz atabilirsiniz.

Eksik dişlerin giderilmesi yöntemi olarak son yıllarda en çok kullanılan diğer bir yöntem de implant diş uygulamasıdır. İmplant çekilmiş diş boşluğunda yeterli kemik bulunduğu durumlarda uygulanır. İmplantlar aslında titanyum vidalardır. Çekim boşluğuna açılan küçük bir yuva içerisine yerleştirilirler. İmplantların üzerine diş Kaplaması veya köprüsü uygulanabildiği gibi diş protezleri de uygulanabilmektedir.

İMPLANT SONRASI AĞRI

İmplant uygulaması pek çok insanın korktuğu bir tedavidir. Dişlerin yerine koyulan titanyum vidalar vücut ile tam uyumludur. Titanyum çene kemiği içerisine yerleştirildiği için diş eti kaldırılmak zorundadır. Küçük bir müdahale ile kaldırılan dişeti implantın yerleştirilmesinden sonra tekrar kapatılır. Diş eti kanaması ve Ve şişlik implant uygulamalarında en çok görülen olumsuzluklardır. İmplant sonrası ağrı genellikle fazla olmaz. Cerrahi işlem kurallara uygun yapıldığı nda implant vücudunuz ile kolaylıkla uyum sağlar. İmplantın başarısız olması kullanılan malzeme uygulama tekniği ve planlama ile ilgilidir. İmplant operasyonu öncesinde bir ağrı kesici içilmesi işlem sonrası ağrı olmaması bakımından önemlidir. Lokal anestezi etkisi geçtiğinde kullanılan ilaç etkisini göstermeye başlamış ise implant sonrası ağrı olmayacaktır.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.5 / 5. Oy sayısı: 233

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂