Diş Beyazlatma Yöntemleri

Eski zamanlarda mesela Romalılar zamanından beri, diş beyazlatma (diş ağartma) insanlığın arzuladığı bir hedef olmuştur. Diş beyazlatma işlemi, diş ağartma, bleaching, dişleri temizleme, ve diğer benzer ifadeler, lekeli sarı veya başka lekelenmiş dişleri olanlar için uygulanan diş rengi açma işlemlerini ifade etmektedir.

Günümüzde diş beyazlatma için seçenekler şunlardır:

 KLİNİK BEYAZLATMA (Office Diş Beyazlatma)

Hızlı ve iyi sonuç alabileceğiniz diş beyazlatma sonuçları bir randevu ile elde edilebilir. Bir çok durumda, koruyucu bir jel ile dişeti üzeri kapatılır. Bu kimyasal beyazlatma ilacı farklı konsantrasyonlar içerebilir. İlacın diş etine temas etmemesi istenir. Ofis tipi beyazlatma sürecinde diş sızlama olasılığı vardır. diş eti üzeri tam olarak kapatıldıktan sonra diş beyazlatma jeli dişlerin üzerine uygulanır. Genellikle karbamid peroksit ve hidrojen peroksit kullanılır. Beyazlatma jeli diş yüzeylerine tatbik edilir. Bu çözelti, yüzde 3 ila 16 oranında etken madde içeriyor olabilir.

İlacın etkisini aktive etmek için ışık kaynağı uygulanır. LED, halojen veya plazma aydınlatma kullanarak, diş profesyonel ışık enerjisi ile heyecan verici peroksit atomları tarafından diş beyazlatma işlemi yoğunlaştırır. Bakım diş tedavi olma hamuru ısınmasına asla alınır. Bu teknik aynı zamanda, yaygın olarak “güç ağartma” ve / veya “lazer ağartıcı” olarak adlandırılır.

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya
Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

Işık kullanıldığında, diş etleri için koruyucu madde iyi uygulanmış ise güçlü ve ağartma maddesi tercih edilir.  Genellikle yüksek konsantrasyonlar içeren hidrojen peroksit yüzde 25 ila % 38 e kadar arttırılabilir. Dişler 15-30 dakika arasında ışık kayna. Bütün işlem, 30 dakika ve çoğu durumda bir saat arasında sürer.

Bir diş  kök kanal tedavisi oldu ise sonrasında renk değiştirebilir. Kanal tedavili dişler için iç diş beyazlatma teknikleri, birçok kez kullanılmıştır. Kök kanal prosedürü kan rengi bırakarak, bazı dişlerin hamuru içine akmasına neden olur.

İçten diş beyazlatma için: Dişin pulpa odasına küçük bir giriş deliği açılır. Kanal odası temizlenir. Bir hidrojen peroksit çözeltisi ile pulpa odasına sızdırmaz şekilde ağartıcı uygulanır. Dentin tabakasına iç ağartma ilacı süreç tamamlanana kadar tatbik edilir.

EVDE DİŞ BEYAZLATMA

Genellikle profesyonel gerçekleştirilen diş beyazlatma gibi etkili değildir. Dişte küçük lekeleri çıkarmak veya bir ton renk açmak için uygun olabilir. Eczanede satılan diş beyazlatma ürünleri haricinde başka ürün kullanmamalısınız. Evde diş beyazlatma ürünlerinin bazıları şunlardır:

  • Diş beyazlatma kalemi
  • Şeritler ve jeller ile diş beyazlatma
  • Diş macunları ile diş ağartmak
  • Beyazlatma kitleri

Ve bazı insanlar da dişleri, limon suyu ile fırçalama, yeşil elma yeme, peroksit veya kabartma tozu ile fırçalama gibi teknikler ile beyazlatma yapmaya çalışır. Evde diş beyazlatmak için bu yöntemleri uygular iseniz dişlere zarar verme riski ile karşı karşıya kalırsınız. Örneğin, limon suyu, peroksit veya kabartma tozu diş ve ağız ve boğaz yumuşak dokularda hasara neden olabilir. Diş minesini bozar.

Diş beyazlatma yöntemini diş hekimine danışmadan sakın uygulamayın. Evde diş beyazlatmak için yapacağınız en iyi şey dişleri fırçalamaktır.  Doğru diş fırçası ve diş macunu seçin. Her zaman seçim yapmadan önce diş uzmanına danışmalısınız.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.6 / 5. Oy sayısı: 169

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂