DİŞ BEYAZLATMA

Diş tedavilerinde estetik görünüm her geçen gün daha önem kazanıyor. Malzemelerin gelişmesi ile diş renginde kaplamalar yapmak artık daha kolay. Giderek artan bir trend halinde daha beyaz dişlere kavuşmak birçoğumuzun hayali. Cep telefonları ile sefie görüntüleri sayesinde de dişlerimizin rengi ve görünümü ile daha fazla ilgileir olduk doğrusu. Bu yazıda daha beyaz dişler için neler yapılması gerektiği ve rengi bozulan dişler için uygulanacak diş beyazlatma işleminin özelliklerinden bahsedeceğiz.

Diş sağlığı ile ilgili bilgi aldığımız Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya İstanbul Küçükçekmece’de bulunan Korudent Diş Kliniğinin kurucusu. Estetik diş tedavileri ve implant uygulamaları yapılan kliniğinde yurt dışından gelen hastaların da tedavilerini başarı ile gerçekleştiren tecrübeli bir diş hekimi. Kendisi ile yaptığımız görüşmeyi size aktarmak istiyoruz.

Bazı insanların dişleri bembeyaz iken bazılarının rengi sarı hatta kahverengi yeşil gibi. Bu fark neden?

Gerçekten ten rengimiz gibi genetik olarak aktarılan bir diş rengi var. Ancak bunun haricinde anne adayının hamilelik süresinde kullandığı tatrasiklin grubu antibiyotikler, aşırı florür alınması, bebeklikte kullanılan ilaçlar ve geçirilen ateşli hastalıklar diş rengimizin bozulmasına neden olabiliyor. Çok ileri aşamada olmayan renk bozuklukları diş beyazlatma işlemi sayesinde giderilebilmektedir.

Doğal diş renginde ve görünümünde bir kaplama yapmak için kullanılan metalsiz zirkonyum diş kaplamalar son derece başarılı sonuçlar vermektedir.

Diş beyazlatma işleminde lazer kullanımı:

DİŞ BEYAZLATMA
DİŞ BEYAZLATMA NASIL YAPILIR?

Kalıcı diş beyazlatma mümkün mü?

Evdeki duvarın boyası gibi diş rengi de kullanıma bağlı olarak kirlenebilir. Zaman içerisinde rengi değişir. Kalıcı bir renk için diş üzerine kaplama yapılmalıdır. Kaplamalar bile iyi bakılmadıklarında renk değiştirirler ancak polisaj ve diş temizleme ile tekrar eski renklerine dönerler. Diş için aynı durum mümkün değildir.

Diş beyazlatma nasıl yapılır?

diş beyazlatma ekşi sözlükte ne dediklerine baktınız mı? Kimisi dalga geçerken kimisi de ciddi bir biçimde işlem hakkında bilgi vermeye çalışıyor. Sağlık ile ilgili sorunları ve ihtiyaçları hekimlerden dinlemek okumak öğrenmek ve en doğrusu gidip göstermek gerekiyor.

Diş beyazlatma evde nasıl yapılır?

Evde diş beyazlatma otlar ve bitkiler ile mümkün değildir. Evde beyazlatma denildiğinde hekimin yapacağı diş plakları içerisine koyulan jellerin uygulanması ile işlem gerçekleştirilir.

Diş beyazlatma karbonat gibi mineyi çizen aşındırıcılar ile mümkün değildir. Aşınan mine tabakası altındaki dentin daha sarı ve pürüzlü olarak görünür. Diş beyazlatayım derken daha kötü sonuçlar doğabilir.

Diş beyazlatma bitkisel yöntem ile mümkün mü?

Limon ile dişi beyazlatma gibi bir söylenti var. Asit yapısı nedeni ile limon yüzeydeki kirleri alır. Ancak mine aşınır. Dişlerde hassasiyet oluşur. Kesinlikle limon karbonat gibi maddeler ile dişlere zarar verilmemesi gerekiyor.

Diş beyazlatmanın mümkün olmadığı durumlar

Her vaka kendine özel olmak ile birlikte genellikle beyazlatma işleminin uygulanmasının mümkün olmadığı bazı durumlar vardır.

  • Büyük dolgular
  • Aşırı renklenmiş kanal tedavili dişler
  • Yüzeyinde aşınma olan dişler
  • Poroz dişler
  • İleri derecede tetrasiklin renklenmeleri
  • Diş eti çekilmesi nedeni ile kök yüzeyinin açık olduğu dişler.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.7 / 5. Oy sayısı: 205

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂