DİŞ ÇÜRÜĞÜ NEDİR TEDAVİSİ NASILDIR?

DİŞ ÇÜRÜĞÜ

Diş çürüğü nasıl oluşur çürük diş tedavi yöntemleri. Diş dolgusu çeşitleri ve diş dolgusu fiyatı hakkında İstanbul Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.

Dişin en sert tabakası dışında bulunan mine tabakasıdır. Dişi koruyucu bir kalkan gibi korur. Diş yüzeyindeki plak kısa sürede asit oluşturmaya başlar. Bu nedenle dişler yemekten en geç 30 dakika sonra temizlenmelidir. Bununla birlikte, yiyecek artıkları ve bu alandaki sonuçtaki bakterilerin birikmesiyle zamanla çürüme olur. Asit bakterileri daha sonra pulpaya doğru yavaş yavaş göç eder. Pulpa içine girdiğinde, şiddetli ağrıya neden olur.

ŞEKER VE ÇÜRÜK

Diş çürümesi büyük oranda şeker tüketimi ile ilgilidir. Şeker plakla birleşir ve bu şekilde dişi zayıflatır. Şeker asidifikasyonunun meydana gelmesinden yarım saat sonra asit ortam oluşur. Aside bağlı olarak diş minesinin parçalanması söz konusudur. Dişler daha fazla bozulmadan önce temizlenmelidir. Dişi kaybetmemek için çürükler tedavi edilmelidir.

DİŞ ÇÜRÜĞÜ NASIL ENGELLENİR?

Diş çürüklerini önlemek için ne yapmalıyız. Diş çürümesine karşı korunmak için jeller, diş macunları ve florür ipleri kullanılabilir. Dişte bir boşluk oluştuktan sonra, dolgu yapmak için en mantıklıdır. Diş dolgusu ancak çürük dişin içine çok fazla çalışmadığı zaman dayanıklı olacaktır. Çürükler diş küspesine çok uzağa taşınmışsa, tedaviden sonra hassasiyet oluşabilir. Dişin savunma mekanizmasının yanı sıra dolgu, daha zayıftır.

ÇÜRÜK TEDAVİSİ

Çürükler yaklaşımı: Günümüzde çürük dişleri bir dolgu veya kök kanal tedavisi yardımı ile tedavi etmek mümkündür. Ancak çok modern diş hekimliği, çürüklerin ortaya çıkmasına izin vermiyor gibi görünüyor. Bu nedenle çocukluk döneminde bile florür ile diş tedavisi yapılabilir.

ÖNCELİĞİMİZ, ÖNLEMEK

Çürük diş oluşmaması veya erken teşhisi için belli zamanlarda (genellikle 6 ay) bir diş hekimini ziyaret etmeniz önerilir. Çocuğun dişlerini fırçalamasında ve dişlerini en az 2 dakika fırçaladığından emin olmak önemlidir. Bu şekilde dişlerdeki plak azalır.

Tüm çabalara rağmen dişin yüzeyinde plak oluşumu durumunda, mine aşındırılır. Bu şekilde plağın daha fazla yayılması önlenir.

Diş çürüğü etkilenen alan diş hekimi tarafından temizlenir. Özel dönen gövdeli bu temizleme işlemi sırasında, acı hissetmezler. Sadece posa civarında bulunan tedaviler hafif ağrıya neden olabilir. Ağrıyı önlemek için tedaviden önce lokal anestezi yapmak yeterlidir.

DİŞ ÇÜRÜKLERİNİN SINIFLANDIRILMASI

E1 diş çürüğü : yeni geliştirilen çürükler
E2 çürükler : diş minesinden diş kemiğine ulaşan diş çürüğü
D1 çürüğü : diş kemiğinde diş çürüğü
D2 çürükler : dişin alt kısmına ulaşan diş çürüğü, ancak henüz hamur
D3 çürük : dişin sert bölgelerine geçen ve hamuruna ulaşan diş çürüğü

DİŞ DOLGULARI

Geçmişte, amalgam diş dolgularında kullanıldı. Günümüzde, orijinal dişlere görsel olarak karşılık veren dental çimento kullanılmaktadır. Bu dolgu, çiğneme hareketlerine dayanır ve son derece dayanıklıdır.

Başka bir çürük tedavisi yöntemi inlay ve onlay denir. Doğrudan veya diş boyutlarına göre oluşturula bilirler. Bu size uzun ömürlü ve estetik açıdan hoş dişler verir.

Ön dişlerde estetik dolgu

DİŞ ESTETİĞİ

 

 

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.6 / 5. Oy sayısı: 196

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂