Diş Çürüğü

Diş çürümesi olarak da bilinen, diş çürüğü ve diş boşluğuna diş sert dokuların demineralizasyonuna ve bozulmasına neden olan bir bakteriyel enfeksiyon.

Diş çürüğü ve komplikasyonları diş kaybının bir numaralı sebebini temsil ediyor.

Diş çürüğü, insanlarda en sık görülen patolojik durumdur. Diş pulpası enfeksiyonları ( pulpitis ), temel olarak diş çürüklerinin ikincil gelişimi olan bakteri enfeksiyonlarından kaynaklanır.

Diş çürüğü, dişin ağız boşluğuna maruz kalan herhangi bir yüzeyinde meydana gelebilir, ancak kemik içinde tutulan yapılar üzerinde gerçekleşemez.

Diş Çürüğü Neden Oluşuyor?

Diş çürüğünün oluşması için üç faktör faktörünün hareket etmesi gerekecektir. Bu faktörler aynı zamanda karyojenik faktörler olarak da bilinir .

  • Olukların molar ve premolar oklüzal yüzeylerinde
  • Dişler arasındaki bölgelere interproksimal bölgeler de denir.

   Enfektif faktör

   Ağızda çok çeşitli oral bakteri bulunur, ancak sadece birkaç spesifik bakteri türünün diş çürüğüne neden olduğuna inanılmaktadır: Streptococcus mutans ve Lactobacilli bunların arasındadır.

   Bakteriler dişler ve diş etleri çevresinde toplanır ve diş plağı için mikroskobik gerginlik sağlayan bölgelerde daha fazla görülür :

 1. Besin faktörü

  Besin faktörü, sükroz veya sofra şekeri gibi fermente edilebilir karbonhidratlarla temsil edilir . Ağızdaki bakteriler bu karbonhidratları fermantasyon adı verilen bir işlemle asitlere ( laktik asit gibi ) dönüştürür .

  Diş ile temas halinde kalırsa, bu asitler mineral içeriğinin çözünmesi olan demineralizasyona neden olabilir. Demineralizasyon zamanla devam ederse, yeterli miktarda organik içerik kaybolabilir, böylece geride bırakılan yumuşak organik madde dağılır ve bir boşluk veya delik oluşur .

  Ayrıca, diş plağı, özellikle karbonhidrat içeren besinler dişlerde sıklıkla kaldığında gelişir.

  Temel olarak, ağızda yaşayan bakteriler bu karbonhidratlar üzerinde gelişir, diş minesini ve dentini kademeli olarak yok edecek ve diş çürümesine neden olacak asitler üretir.

 2. Diş yapısı

  Diş yapısı, diş dokularının kalitesini ve sertliğini ifade eder. Bir bireyi oyuklar için daha büyük bir risk altında bırakabilecek dişleri etkileyen belirli hastalıklar ve rahatsızlıklar vardır.

  Bu durumlarda, emaye dişi koruyamadığından, dişler çürümeye karşı daha savunmasız kalabilir.

  Her ne kadar diş yapısı diş çürüğünün birincil nedeni olmasa da, hala önemli bir faktördür.

  Dentin, sement daha çürük karşı daha hassastır emaye daha düşük mineral içeriğine sahip çünkü. Bu nedenle, dişlerin kök yüzeyleri dişeti durgunluğundan veya periodontal hastalıktan maruz kaldığında, diş çürüğü daha kolay gelişebilir.

  Ayrıca, her dişin belirli anatomisi, çürük oluşum olasılığını etkileyebilir. Dişlerin derin gelişim oluklarının daha fazla ve abartılı olduğu yerlerde, çukur ve çatlak çürüklerinin gelişmesi daha olasıdır. Ek olarak, dişler arasında yiyecek sıkışması durumunda çürüklerin gelişmesi daha olasıdır.

Çürük Diş Sonuçları

 1. Tüm diş çürükleri bakteriyel asit demineralizasyonundan meydana gelir ve asit demineralizasyonu yalnızca bakteriyel plak dişlerde bırakıldığında meydana gelir.
 2. Çürüme en sık olarak diş plağı için tutma sağlayan ve temizlenmesi daha zor olan bölgelerde ortaya çıkar:
  • molarların ve premolarların okluzal (veya çiğneme) yüzeyindeki derin koruklar, çatlaklar veya çukurlar
  • Dişler arasındaki bölgelere interproksimal bölgeler de denir.
 3. Dişlerin ön ve arka yüzeyleri gibi bir diş fırçası ile kolayca temizlenen alanlar daha az oyuk geliştirir.
 4. Bir diş, diş çürüğünün oluşması için kardiyojenik faktörlere belirli bir süre maruz bırakılmalıdır. Ayrıca, dişlerin asitli bir ortama maruz kalma sıklığı, çürük gelişimi olasılığını etkiler.
 5. Çürük sürecinin kaçınılmaz bir sonucu yoktur ve farklı faktörler, farklı faktörlere bağlı olarak farklı derecelere duyarlı olacaktır:
  • dişlerin şekli
  • ağız hijyeni alışkanlıkları
  • Bakteriyel fermantasyonun yarattığı asitli ortamı dengeleyebilen tükürüklerinin tamponlama kapasitesi
 6. Yıllar geçtikçe diş dolguları zayıflayabilir, kırılmaya başlayabilir veya pürüzlü kenarlar geliştirebilir. Bu, plakların daha kolay birikmesini sağlar ve çıkarılmasını zorlaştırır. Dental cihazlar aynı zamanda iyi oturmayı durdurarak altlarında çürümeye izin verebilir.Kenar boşluklarında veya dolguların altında ve diğer diş restorasyonlarında bulunan boşluklara tekrarlayan çürük veya ikincil çürük denir.

Diş Çürüğünü Arttıran Nedenler

Azalan tükürük akış hızı , çürüğün tamponlama özelliği asit fermantasyonunun yarattığı asidik ortamı dengelemek için mevcut olmadığından artan çürük ile ilişkilidir.

Sonuç olarak, tükürük bezleri (örneğin, Sjogren sendromu, diabetes mellitus ve diğerleri) tarafından üretilen tükürük miktarını azaltan tıbbi durumlar, antihistaminikler ve antidepresanlar gibi ilaçlar, ayrıca tükürük akışını veya kafanın radyasyon tedavisini de bozabilir ve boyun, ayrıca diş çürümeleri olasılığını artırabilir.

Diğer risk faktörleri arasında tütün kullanımı, intrauterin ve yenidoğan kurşun maruziyeti, aşırı yoksulluk vb.

Diş Çürüğü ve Tedavisi

Dişlerde çürük başladıktan sonra hızla ilerler. Diş çürüğü pulpa odasına ulaşmadan temizlenerek tedavi edildiğinde uzun süre sağlıklı bir biçimde kullanılabilir. Diş dolgusu ile tedavi edilen dişler kendi dişiniz gibi kullanabileceğiniz yapıdadır.

İlerleyen diş çürükleri için kanal tedavisi yapılması gerekebilir. Kanal tedavisi hem daha masraflı hem de daha uzun süren bir tedavidir. Kanal tedavisinin başarısı, diş dolgusu başarısı kadar yüksek olmayabilir. Diş kanallarının tıkalı olması veya eğri olması, kanal tedavisi başarısını olumsuz etkiler.

Tedavi fiyatlarına gelecek olursak diş dolgu fiyatları kanal tedavisi fiyatlarından daha ucuzdur. Kanal tedavisi fiyatları diş dolgusu fiyatlarının neredeyse üç katı kadardır.

Dişe kanal tedavisi yapıldıktan sonra üzerine diş kaplama yapılması gerektiğine de unutmamak gerekiyor. Kanal tedavili dişler zaman içerisinde kuruyarak kırılgan hale gelirler. Bu nedenle diş ağrı problemi geçtikten sonra üzerine kaplama yapılması gerekir.

Porselen İnley Dolgu
Porselen İnley Dolgu

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂