Diş dolgu fiyatı, çeşitleri nelerdir?
en iyi diş macunu

Diş Dolgu Fiyatı

çürük diş dolgu önce sonra
çürük diş dolgu önce sonra

Diş çürüğünü fark etmek kadar bu çürüğü ağrı ve enfeksiyona neden olmadan dolgu yaptırmak da önemlidir. Düzenli diş kontrolleri sayesinde erken dönemlerde farkına varılan diş çürükleri için yapılan diş dolguları uzun ömürlü olabilirler. Diş dolgusu ömrü ve diş dolgu çeşitleri hakkında bilgi vereceğiz. Diş dolgu fiyatları ve diş dolgu kaliteleri hakkında da hiçbir yerde okuyamayacağınız zengin bir içerik sizi bekliyor. Konun uzmanı bize diş dolgusu fiyatlarını ve ucuz diş dolgusu ile kaliteli diş dolgusu arasındaki farkı anlatacak.

Diş Dolgu Çeşitleri

Çürük diş dolgusu için altın yapraklar ile başlayan doldurma işlemi civa ve metal tozlarını karıştırarak elde edilen amalgam ile devam etmiştir. Zaman içerisinde teknoloji ve maddeler bilimindeki gelişmeler diş dolgusu için BIS GMA kompozit malzemelerin üretilmesi ile diş rengine benzeyen daha estetik kompozit dolgular ile gelişme sergilemiştir. İlk çıktıklarında iki pat şeklinde olan kompozitler vardı. Bu iki pat birbiri ile karıştırıldığı andan itibaren donmaya başlıyordu. Çalışma süresinin kısa

olması nedeni ile ışık verildiğinde sertleşen ışınlı dolgu olarak adlandırılan kompozitler üretilmeye başlandı.

2023 Diş Dolgusu Fiyatları

Işınlı diş dolguları sayesinde tabakalama yapılarak daha estetik sonuçlar alınması da mümkün hale geldi. Artık sadece ışınla sertleşen bu diş dolgu malzemeleri kullanılmaktadır. Tahmin edeceğiniz gibi malzeme süreç içerisinde önemli aşamalardan geçti ve halen geliştirilmeye devam ediliyor. İçerisine katılan sertlik arttırıcı komponentler daha dayanıklı diş dolguları için olanak sağlamakta. Renk pigmentleri ve diş ile temasta dişin rengini yansıtma özellikleri gibi diş hekimi için son derece önemli özellikler de artık elde edilebildi. Takdir edersiniz ki kaliteli ve özellikli malzemeler daha yüksek fiyatlar ile piyasada yer almaktadır.

Diş dolgu fiyatları arasındaki fark da az önce anlattığım malzeme özellikleri ve buna bağlı ürünlerin fiyatları arasındaki farktan kaynaklanmaktadır. Dolgu fiyatını etkileyen faktörler:

 • Çürüğün derinliği
 • Ağrı durumu
 • Dişin kaç yüzeyinde oluştuğu
 • Uygulanan diş sayısı
 • Kullanılan malzeme
 • Çürük temizleyen cihazın kalitesi
 • Diş ünitesinin hassasiyeti
 • Hekimin ayırdığı zaman
 • Hekimin bilgi ve tecrübesi
 • Klinik genel giderleri
 • Ödeme şartları

olarak sıralanabilir. Diş dolgu fiyatı tutar olarak ne kadar diyeceksiniz. Yukarıdaki her bir maddeden etkilenen bu tedavi fiyatı genellikle 850TL ile 1500 TL civarında uygulanmaktadır. Malzeme ve diş ünitesinin uzak doğudan alınmadı bu maliyeti kısa vadede azaltmış gibi görünür. Ancak diş dolgusu ile yaşayacağınız sorunlar nedeni ile tekrar dolgu veya kanal tedavisi hatta bazen diş kaybı yaşamak gerçek maliyetin kat kat üzerine çıkmak demektir. Diş dolgu fiyatları araması yapıldığında farklı kliniklerde farklı fiyatlar olduğunu görebilirsiniz. Dolgu Diş Fiyatları ile ilgili yazımıza da göz atabilirsiniz.

Diş Dolgusu Ömrü

İyi bir diş dolgusu 5-15 yıl sorun çıkarmadan kullanılabilmektedir. Diş dolgu malzemesi ile dişin yapışması dolgu kalitesinden etkilenir. Dolgu ömrü ilk 2 yıl garanti kapsamında değerlendirilmelidir. Diş dolgusu için büyük olan diş çürükleri genellikle kanal tedavisi yapılır. Diş kanal tedavisi olduktan sonra dolgu yapılsa bile ağrısız dönem içerisinde kırılmadan diş kaplaması için işlemlere başlanması önerilmektedir. Kanal tedavili diş üzerindeki dolguyu kompozit diş dolgusu olsa bile geçici dolgu gibi düşünmek gerekir. Kanal tedavisi üzerine kaplama için diş hekiminiz ile mutlaka irtibat kurmanız gerekir.

Bonding Diş Estetiği

Gelişmiş diş dolgu malzemeleri ile yapılması gereken aralıklı dişlerin kapatılması işlemidir. Ancak her çeşit diş dolgusu ile aralıklı diş kapatma işlemi yapıldığını görüyoruz. Diş hekimleri hastaları uzun dönemli takip etseler bu tip işlemlerin ucuz diş dolgusu malzemeleri ile yapıldığında bir süre sonra problemler çıkardığını fark edeceklerdir. Ancak sorun yaşayan hastalar bu konu ile ilgili daha iyi malzemeler kullanan ve tecrübesi olan hekimleri bulup gittikleri için işlemi yapan diş hekimleri de bu durumun farkında olamıyorlar diye düşünüyoruz.

Dizin de aralıklı diş kapatma işleminiz yapıldı ise ve başarısız ise lütfen yapan yer ile bir görüşün. Yaptıkları işin ne durumda olduğunu görmeleri onları ucuz malzemelerden uzaklaşma konusunda ikna edebilecek en iyi yöntemdir. diş estetiği için son derece önemli olan ön aralıklı diş kapatma ile ilgili diğer yazılara göz atabilirsiniz.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4 / 5. Oy sayısı: 22

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂

× WhatsApp ile randevu alın