Diş Eksikliğinde Neden İmplant?

  • Çok konuşulan diş tedavi yöntemlerinden birisi olan implant uygulamaları neden bu kadar uygulanıyor?
  • İmplant fiyatları ne kadar?
  • En iyi implant hangisi?
  • İmplantın ömrü nedir?

gibi sorularınıza yanıt vermeye çalışacağız.

Diş kaybedildiği andan itibaren çene kemiğine hacim kaybetmeye başlar. Zaman içerisinde giderek azalan kemik hacmi implant uygulaması veya protez uygulaması için sorun yaratmaya başla. Bu nedenle diş çekiminden sonra şartlar elverişli ise doğal diş kökünü taklit eden implant uygulamalarının yapılması tavsiye edilir.

Diş çekimi sonrası fazla zaman kaybetmeden uygulanan implantlar sayesinde çene kemiği hacim kaybetmez. Klasik yöntemde eksilen dişin her iki yanında bulunan dişler kesilerek üzerine diş köprüsü uygulanmaktaydı. Bu durumda bir diş eksikliği için iki dişin aşındırılması yerine implant uygulanması son derece faydalı ve makul bir yöntemdir.

İmplant yaptırmaktan korkan hastalar için diş kesimi ile kemik içerisinde ile yerleştirme işleminin hiç bir farkı olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Eksik diş sayısı arttıkça yapılan diş köprüleri uzar ve destek alınan dişler üzerine gelen kuvvet artar.  Bu durumda dişlerin ömrü kısalacaktır. Bunun yerine boşluklara implant uygulaması ve gerekiyor ise implantların üzerine köprü yapılması günümüzde başarıyla uygulanan eksik diş tedavi yöntemlerinin başında gelmektedir.

İmplant fiyatları hakkında çok fazla araştırma yapan hastalar görecekler ki aslında bir diş köprüsü ile implant uygulaması arasında büyük fark yoktur. Diş Köprüsü‘nde uygulanan diş sayısı 3 olacağı için hem işler kesilmekte hem de 3 tane diş ücreti ödenmektedir. Ancak tek diş eksikliğinde bir implant ve üzerine bir diş koyulduğu için fiyat sadece implant maliyeti nedeniyle bir miktar daha yüksek olacaktır. Zaten uzun vadede kullanım süresine ve vücutta diğer dişleri hasar görmemesi gibi faktörler göz önüne alındığında implant diş fiyatları gayet makul kalmaktadır.

Estetik diş uygulamaları için ön bölgede implantların diş etinde oluşturduğu koyu rengi gidermek amacı ile zirkonyum abutmentler kullanıldığında implant fiyatları biraz daha yüksek olacaktır. Daha çok malzeme gideri olması ve teknisyene daha fazla iş düşmesi implant ücretlerinin artmasına neden olur.

İmplant Üzeri Zirkonyum Diş Kaplama

İmplant yapıldıktan sonra uzun ömürlü olabilmesi üzerindeki protezin doğru yükleri implanta iletmesi ve temizlenebilirliği büyük önem taşır. Bilgisayar destekli tasarım ve üretim ile hazırlanan zirkonyum diş kaplamalar implant üzerindeki dayanak parça ile çok iyi bir uyum gerçekleştirir. Vidalı sistemler ve yapıştırma sistemlerinde kusursuz mükemmel uyum sağlanması implantın ömrünü olumlu etkiler. Hem temizlenme hem de uyum bakımından elde edilen bu avantajdan faydalanmak isteyen hastalar için bir miktar fazla ücret ödemek ileride uzun ömürlü kullanacakları implantları için doğru bir karar olacaktır.

İmplant tedavisinde ortaya çıkan sorunlardan en yaygın olanı siman artıklarının diş eti içerisinde kalması ve kemik kaybına neden olmasıdır. İmplantlarda boyun rezorbsiyonu olarak bilinen bu durum ile karşılaşmamak için tecrübeli hekim ve teknisyen ile çalışılmalı, düzenli diş kontrollerini aksatmadan yaptırmalıyız.

 

 

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.6 / 5. Oy sayısı: 226

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂