DİŞ ESTETİĞİ

Diş estetiği  bireylerin, kültürel çevresi ve kişisel deneyimleri gibi edinilmiş faktörlerin etkisi altında farklılık gösteren estetik kavramının temelinde, insanoğlunun, içerisinde bulunduğu topluma güzel görünme arzusu yatmaktadır. Tam dişsizliklerde uygulanan protezlere yerleştirilecek yapay dişlerin seçimi ve bunların pozisyonlandınlması tam protez yapımının en önemli safhalarından biridir. Bu nedenle, hastalar protezlerinde fonksiyonun yanında büyük ölçüde görünüme de önem verirler.
Estetik ve estetik olmayan sözcükleri genellikle hoşa giden ve hoşa gitmeyen şeklinde algılanmaktadır. Bu süreç kabaca, görsel uyaranların beyinde görme merkezine iletilmeleri ve beyinde boşa giden ve hoşa gitmeyen psikolojik bir algı oluşturması şeklinde tanımlanabilir. Bu cevabın oluşmasında, üst ön altı dişin doğal üslere en yakın şekilde pozisyonlandınlmasının rolü büyüktür. Ön dişlerin seçimi ve yerleştirilmesi, estetik ve fonetik gereksinimlerm sağlanması için önemli bir kriterdir.

Kaplama diş yapılırken dikkat edilmesi gerekli oranlar.
Kaplama diş yapılırken dikkat edilmesi gerekli oranlar.

Canlıların doğasında yaşlanma fizyolojik bir olaydır ve dişsizlik de yaşlanma belirtilerinden biridir. Dişsiz geriatrik hastalarda, ilerleyen yaşa bağlı olarak, bazı değişiklikler ortaya çıkmaktadır.
Bu değişikliklerle birlikte, tam dişsizlikten etkilenen çevre dokular nedeniyle, geriatrik hastalardaki estetik gereksinimler daha fazladır. Özellikle diş kaybı ve buna bağlı olarak gelişen alveoler kemik kayıplan sonucunda desteğini önemli oranda yitiren  kaslarda oluşan kontraksiyonlar, yüz bölgesinde büyük oranda şekil değişikliklerine neden olmaktadır. Tam dişsiz ağıza uygulanan bir protez, bir yandan çiğneme işlevine katkıda bulunurken, diğer yandan da yüzün değişik fizyolojik normları düzenleyerek bireyin kaybolan yüz ifadesinin yeniden kazanmasını sağlar.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.6 / 5. Oy sayısı: 226

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂