Diş Hastanesi mi Diş Kliniği mi?

Diş tedavileri için birçok insan gideceği sağlık kuruluşu ile ilgili sorun yaşar. Bu sorun daha kurumdan içeriye girmeden kafalarda oluşmaya başlayan büyük bir sorundur. Acaba sorusu insanın içini yer bitirir. Doğru teşhis koyulacak mı? Dişim tedavi edilirken ağrı mı? Doktorum yeterince tecrübeli mi? Tedavi fiyatları nasıl olacak gibi sorular insanın içini yer bitirir.

En İyi Diş Hekimimi Seçmek

Biraz düşünen ve sorgulayan bir beyin için son derece makul olan bu kaygıların kaynağı aslında yeterli bilgi sahibi olunmamasından gelir. Diş hekimini tanısa ve güvenerek nerelerde olursanız olun, bu kafa karışıklığı hep olacaktır.

FLORYA DİŞ HEKİMİ
DİŞ HEKİMİ Sertaç Kızılkaya İstanbul Florya Küçükçekmece Cennet Metrobüs Durağı

Fiziki olarak mesafeler uzak olsa da bizi tanıyan hastaların ne yapıp edip bize geldiklerini biliyoruz. Belki biraz yaptığımız indirimlerin de etkisi olabilir. Şaka bir tarafa, bizi bir defa tanıdıktan sonra kolay kolay vazgeçmiyor hastalarımız. Bütün sevdiklerini kardeşine annesine babasına komşusuna ve iş arkadaşlarına da bize tavsiye ediyor. Buda bizim gurur kaynağımız.

Bütün Dişleri Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekeneler

Yapılması gereken işlem bir çok kişi ilgilendiriyorsa daha ciddi bir araştırma yapılıp soruna kalıcı çözüm sağlayabilecek bir hekim ile irtibata geçmek en doğrusu gibi görünüyor. Yaşa bakılmaksızın bazen erken yaşlarda da yaygın diş problemleri veya diş kayıpları olabilmekte. Bunların çözümü için ise bazen bütün dişlerin kaplanması bazen de bütün dişlerin çekilerek implant gibi kalıcı cerrahi çözümler en doğru seçenek olabiliyor. Özellikle diş kaplaması yapılacak hastalar için kaplamanın altında kalacak dayanak dişlere çok iyi tedaviler yapılmalı. Diş kesimi kurallara uygun Biyomekanik faktörleri karşılayan bir formda olmalı. Gerekiyorsa kanal tedavileri uygulanmalı. Kanal tedavisi sonrası kontrol rantkenleri çekilerek tedavinin uzun ömürlü hizmet verecek durumda olduğu doğrulandıktan sonra üzerine diş kaplamaları yapılmalıdır. Aksi durumda yapılan diş kaplamasından birkaç yıl sonra problem çıkacak ve yapılan bütün işin sökülüp yenilenmesi belki de dişlerin çekilmesi bitecektir. Önce bütün dişlere kaplama yapılmadan önce nelere dikkat edilmesi gerektiğini belirtip daha sonra da bütün dişler için implant tedavisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Bütün Dişlere Kaplama Yapılması

Erken yaşta başlayan diş çürükleri geç kalınan diş tedavileri, hatalı diş fırçalama veya hiç diş fırçalamama gibi durumlar yaygın diş problemlerine sebep olabiliyor. Daha önceden yapılmış eski dolguların olmazsa, yaygın ve çok sayıda diş çürükleri. Eski diş kaplamaları ve çekilmiş dişler nedeniyle bütün dişlere kaplama yapılması gerekebilmektedir. Diş kaplamaları ve implant tedavileri konusunda bilgi ve tecrübesine güvendiğimiz diş hekimi Sertaç Kızılkayaya bütün dişleri kaplama yapılması gerektiğinde dikkat edilmesi gereken konular nelerdir diye sorduk. Aldığımız bilgileri size aktarmak istiyoruz.

Diş kaplaması hassas bir çalışmadır. Yapılacak diş kaplamasının mevcut diş ile ve dışı çepeçevre saran işareti dokusuyla kusursuz bir ilişkisi olmalıdır. Uzun ömürlü ve estetik diş tedavileri hassas çalışma gerektiriyor. Öncelikle kaplama yapılacak dişlerin sağlıklı olması gerektiğini vurgulamak isterim. Eksik kanal dolgusu olan dişlerin yeniden kanal tedavisi yapılması veya çekilmesi gerekiyor. Uzun Ömürlü diş tedavileri için kaplama yapılacak dişlerin periodontal olarak sağlıklı olması gerekiyor. Yani dişi çevreleyen kemik ve diş eti dokusunun sağlıklı olması istenir.

-Diş Hazırlığı ve Laboratuvar

Diş kaplaması uygulamasında dişin doğru hazırlanmasının yanı sıra hassas ölçü tekniklerinin kullanılması son derece önemli. Diş laboratuvarğında kullanılan malzemeler ve teknoloji üretilecek diş kaplaması için önemli bir faktör. Diş doktorunun bilgi ve tecrübesi kadar diş laboratuvarı’ndan da konuya hakim olması gerekli dikkat ve özeni göstermesi gerekiyor. Labaratuvardan gelen diş kaplamalarının ağızda uyumu dikkatli bir şekilde kontrol edilir. Yumuşak dokular ile ve sert diş dokuları ile uyumu istenildiği gibi olana kadar çalışma devam eder. Eksik diş bölgelerinde gövde altı tasarıma doğru yapılmalıdır. Çekilmiş diş boşlukların var ise çekim yaralarının i̇yileşmesi beklenmelidir. Aksi durumda yara iyileşmesi sonrası ortaya çıkacak hacim değişiklikleri yapılmış diş kaplaması üzerine fazla basınç yapabilir. Bunun tam tersi o bölgede hacim azalması olur ise diş kaplaması ile diş eti arasında boşluklar olması ve yemek artıklarının bu bölgeye dolması sonucunda ağız kokusu ve gıda birikmesi gibi istenmeyen Sonuçlara maruz kalınabilir.

Bütün Dişlere İmplant

Diş kaybedildiğinde en iyi seçeneklerden bir tanesinin implant olduğunu söylemiştik. Uzun yıllar sağlıklı bir kullanım olanağı sağlayanbilmesi için implant tedavisinin hatasız uygulanması gerekiyor. Burada hem malzeme hem de uygulamanın ve sonrasında da ağız bakımının önemli olduğunu bilmek zorundayız. Bütün dişler için implantı ihtiyacı olduğunda yaygın diş çekimleri gerçekleştiğini göz önüne almak gerekiyor. Kaybedilen dişlerin hangi sebeple kaybedildi yine bundan sonra diş veya implant kaybetmemek için yapılması gerekenleri hekiminizin size anlatması gerekiyor. Sadece bütün dişleri implant yaparak sorunun çözülmeyeceğine hekiminizin ve sizin çok iyi bilmesi gerekiyor. Özellikle bütün dişlerini implant yaptırmadan önce hareketli protez kullanan hastalar uyguladığımız implant tedavisi sonrasında son derece memnun kaldıkları için yapılan implantların temizliğine ve yıllık bakımlarını düzenli olarak yaptırmakta ve bu sayede uzun yıllar sorunsuz olarak kullanabilmekteler.

İmplant ile bütün dişlerin yapılması sabit veya hareketli implant üzeri diş uygulamalarıyla mümkün olabiliyor. Sabit implant tedavilerinde altı adet veya daha fazla plat kullanılır. Bunlar üzerine 12 ile 16 adet diş uygulaması yapılabilmeli.  All on 4 olarak adlandırılan dört implant üzerine sekizdes uygulamasında arka azı dişlerimizin eksik kalacağını bilmeniz gerekiyor. Her hasta için uygun olmayan bu tedaviye özellikle genç yaştaki hastalara uygulamanın önemli bir problem olabileceğini unutmayın. Sizin için en uygun en doğru implant tedavisine öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçin.

 

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.5 / 5. Oy sayısı: 199

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂