Dişlerinize Zarar Veren Yiyecekler ve İçecekler

 • Sert şekerleri tüketmeyin. Şekerden yapılması ve sert olması dişlere zarar verir. Sert şekerler yerine şekersiz sakız çiğneyebilirsiniz.
  Diş Sağlığı Şeker
 • Buzu çiğnemeyin. Buzun sertliği, diş sağlığı için tehlikelidir. Dişle buzu kırmak veya çiğnemek diş kırıklarına neden olabilir.
 • Narenciye tüketiminizi sınırlayın. Çok sık tüketilen narenciyelerin ardından diş temizliği yapılması gerekir. Aksi takdirde, bu meyvelerin asidik yapısı ve içinde bulunan şeker nedeniyle diş çürükleri meydana gelebilir. Narenciyenin dişe vereceği zararı bol bol su içip en aza indirgemek mümkündür.
 • Kahveye dikkat edin. Çay ve kahve, normalde dişler için zararlı değildir ancak içlerine ilave edilen şeker, diş çürüklerine neden olabilir. Ayrıca kafeinli kahve de ağız kuruluğuna sebep olur. Çay ve kahve içtikten sonra suyu da bol bol tüketin.
  Diş Sağlığı Kahve
 • Kurutulmuş meyveler dişinize yapışır. Kurutulmuş meyveler, sağlıklı abur cuburlar olarak bol bol tüketilir. Birçok kurutulmuş meyve, yapışkan şekerli bir yapıdadır. Bu meyvelerin dişlerde uzun süre kalması tehlikelidir. Kuru meyve yediğiniz zamanlarda dişlerinizi kısa sürede fırçalayın veya gargara yapın.
 • “Çıtırdayan” yiyeceklere dikkat edin. Patates cipleri nişastalıdır ve bu da dişlerinize yapışır. Nişasta sebebiyle dişlerinize yapışan şekerden kurtulmak için gargara yapın.
 • Sodanızı suyla karıştırın. Sodanın asidik yapısı dişlere zarar verir. Buna bir de meyve tatlandırıcısı eklediğinizde dişleriniz için büyük tehdit oluşur. Sodayı suyla seyrelterek dişlerinizin daha az zarar görmesini sağlayabilirsiniz.
 • İçki içmeyin ya da az için. Alkol, vücutta dehidrasyona neden olur ve bunun sonucunda ağız kuruluğu meydana gelir. Alkolü çok tüketen insanlarda salya miktarında azalma olur. Bunun sonucunda da diş çürüğü ve diş eti hastalıkları gibi sorunlar meydana gelir. Yoğun alkol tüketimi, ağız kanserini de tetikler.
  Diş Sağlığı Alkol
 • Sporcu içeceklerindeki tehlike. Sporcu içecekleri sanıldığı gibi sağlıklı değildir çünkü içinde şeker vardır. Bu içeceklerin şeker oranını karşılaştırarak tercihinizi en şekersiz olandan yana yapın. Bize göre en sağlıklı sporcu içeceği sudur.

Kısaca, doğru ve sağlıklı beslenmek için dişleri şekerli, asitli yiyeceklerden korumak gerektiğini söyleyebiliriz. Bu yiyecekleri tüketirseniz sonrasında bol bol su içerek zararı

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂