Eski Diş Kaplamalar Ne Zaman Değiştirilmeli?

Diş sağlığımız için yaptırdığımız diş kaplamaları ne zaman değiştirmek gerekiyor? Diş kaplaması eskir mi? Yeni diş kaplama için hangi belirtiler olduğunda diş hekimine gitmek gerekir. Yeni dişler ile diş estetiği sağlamak için başka dişlerin de kaplanması gerekiyor mu? Bu soruları konusunda uzman ve tecrübeli diş hekimi Sertaç Kızılkaya’ ya sorduk.

Bize eski diş kaplamalar ne zaman değiştirilmeli hakkında son derece faydalı bilgiler verdi. İstanbul Küçükçekmece, Florya bölgesinde bulunan kliniğinde ziyaret ettiğimiz Kızılkaya implant ve diş estetiği çalışmalarına kurucusu olduğu diş kliniğinde hizmet vermektedir.

Diş Kaplaması Ömrü Ne Kadar?

Kendi dişim gibi olsun diyerek kaplama yaptırmanızı tavsiye etmem. Kendi dişleriniz nerede? Onlar iyi durumda olsalar sizin diş hekiminde ne işiniz var? Diş kaplaması ömrü ile ilgili merak ve soruları yanıtlamak için Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya’nın kliniğine gittik. Bize  eski diş kaplamaları ne zaman değiştirilmeli, diş kaplaması ağrı yapar mı diş kaplaması ömrü ne kadar sorularını sorduk. Kendisinin yaptığı tedavilerde en çok önem verdiği konuların başında kullanım süresi ve rahatlığının geldiğini anlattı bize. Diş kaplamalarında diş estetiği de çok önemli ancak biyolojik ihtiyaçlara yanıt vermiyor ise bunun bir anlamı yok diye de ekledi kendileri.

Kurallarına uygun yapılmış bir diş kpalamasının uzun yıllar kullanılabileceğini söyleyen Diş Hekimi Sertaç Kızlkaya şunları anlattı. Kaplama yaptıranlardan sık sık duyduğunuz şikayetlerin başında diş ağrısı gelir. Diş kaplamam ağrıyor diye ifade eder insanlar. Oysa ağrıyan sizce diş kaplaması mı? Değil tabi!

Diş Kaplaması Ağrı Yapar mı?

Diş estetiği önce sonra
Diş estetiği önce sonra

Kaplama ağrı ile kastedilen aslında diş kaplaması altındaki dişin ağrımasıdır. Kaplama ağrımaz pek tabi.Kaplama ağrısını, dişin kanamasına benzetmek sanırım erinde olacak. Birçoğumuz fırçaladığımızda dişimizin kanadığını söyleriz. Ancak kanayan diş değil diş etidir. Kaplama diş ağrısı da buna benzer. Kaplama ağrımaz. Kaplama dişin altındaki diş ağrır veya diş kaplamasının ön veya arkasındaki diş ağrır. Buna diş kaplaması arısı deriz ama kalama değildir ağrıyan.

Kaplama içinde bulunan dişin ağrı yapmasını ancak iyi diş yaparak önlemek mümkündür. Diş kaplaması sonrasında soğuk sıcak hassasiyetinin normal olduğunu daha önce belirtmiştim. Ancak ağrı deyince işler değişiyor.

Her zaman kaplama altındaki diş ağrımaz. Bize öyle gelebilir. Klinikte diş doktorunuzun yapacağı dikkatli bir muayene ve röntgen tetkiki ile ağrının nereden geldiği belirlenir. Ağrıyan diş tedavisinde en önemli ve öncelikli husus ağrının kaynağını doğru bir şekilde tespit etmektir.

Diş Kaplaması Ağrısı Neden Olur?

Kaplamaların altındaki dişlerde sorun olması diş kaplamasının altında ağrı hissedilmesine neden olur. Bazen de kaplamanın hemen yanındaki diş ağrır. Ancak kaplama olan diş ağrıyor gibi hissedilebilir. Yirmi yaş dişlerinin ağrıması da önünde bulunan diş kaplama ağrısı gibi hissedilebilir.

Kaplama yapılan bölgede eksik diş var ise iki dişe üç diş yapılarak eksik diş boşluğu kapatılmış olabilir. Bazen diş köprüsü dört, beş hatta daha fazla dişi de kapsayabilir. Diş kaplamasında hissedilen ağrıda böyle uzun diş köprüsünü söküp yeniden bir diş köprüsü yapmak oldukça maliyetli bir işlemdir. Bu nedenle öncelik ağrının geldiği yeri doğru bir şekilde tespit etmektir.

Diş kaplaması ağız kokusu yapar mı? İyi yapılmaz ise evet yapar. Ancak iyi yapılan diş kaplamaları düzenli diş fırçalama yapıldığında asla ağız kokusuna neden olmazlar.

Diş Kaplama Değişimi

Eski diş kaplaması zirkonyum kaplama ile değiştirildikten sonra
Eski diş kaplaması zirkonyum kaplama ile değiştirildikten sonra

Diş kaplama çeşitlerinin metal destekli porselen diş kaplamalar, zirkonyum diş kaplamalar, cam seramik  ve laminate veneer diş kaplamalar şeklinde olduğunu anlatmıştım. Diş kaplama değişimi söz konusu olduğunda zamanında en iyi diş kaplamasını bile yaptırmış olsanız çöpe atma zamanı gelmiştir. Kaplama diş eti ağrısı yapıyorsa, kaplama diş eti şişmesi yapıyor ise, diş kaplaması kanaması var ise ömrü dolmuştur.
Diş kaplama garantisi kaplamanın kırılması ve renk değiştirmesi için verilir. Dişlerin ağrıması veya diş eti problemleri için diş kaplama garantisi verilmesi mümkün değildir. Eski diş kaplaması çıkarıldığında altındaki dişlerin durumu iyi ise yeni diş kaplamalar yapılabilir.

Porselen mi Zirkonyum mu?

Diş kaplama porselen mi zirkonyum mu diye soranlar olduğu gibi diş kaplama zirkonyum mu porselen mi diyenler de oluyor. Burada porselen yaptırmak isteyip zirkonyum diş kaplamaları yeni öğrenenler ile zirkonyum diş kaplama fiyatı alarak zirkonyum diş kaplama fiyatlarını pahalı bulup, porselen diş kaplama yaptırsam daha ucuz olur mu diyenleri görür gibiyim.

Bakın öncelikle ödeme olanağınız var ise hiç düşünmeyin ve sizin için en iyi olanı yani zirkonyum diş kaplamayı yaptırın diyoruz. Zirkonyum kaplamaların özelliklerini www.drsertac.com/zirkonyum   sayfasında bulabilirsiniz.

 

diş kaplama tedavisi ne kadar sürer diye sormak diş kaplama tedavisi fiyatları, diş kaplama porselen fiyatları hakkında bilgi almak isterseniz iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

 

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.4 / 5. Oy sayısı: 230

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂