Estetik Diş Hekimliği

Bütün diş hekimleri insanların sağlıklı ve estetik bir ağıza kavuşmasını arzular. Estetik Diş Hekimliği; diş çürüklerinin, aşınmış dişlerin, renkleşmiş dişlerin (Beyazlatma), hassas dişlerin, aralıklı dişlerin, kırık dişlerin, şekil, doku ve form bozukluğu olan dişlerin, hafif çapraşıklıkların tedavisini gerçekleştirir.

Bu tedaviler için ışıklı beyaz dolgulardan, porselen dolgular (inley-onley), fiber uygulamalarından, beyazlatma yöntemlerinden, hassasiyet gidericilerden, lazer teknolojisi ve lamina uygulamalarından faydalanılmaktadır.
Estetik Diş Hekimliği birçok branşı diş hekimliğini içinde bulunduran bilim dalıdır.
Kişinin dişlerinde sarılık var ise diş beyazlatma yapılıyor. Kişinin dişlerinde aralık var ise lamina uygulanıyor. Bazı vakalar kombine ediliyor. Diş eksikliği var ise eksik dişlerin yerlerine implant uygulanıyor.
Gerektiğinde ortodonti uzmanı vasıtasıyla dişlerde çapraşıklıklar varsa teller takılıp düzeltiliyor, gerektiğinde diş beyazlatma ile birlikte bonding uygulaması yapılıyor ve birçok branş bir araya gelerek estetik diş hekimliği oluşuyor.

Estetik Diş Hekimliğinde amaç sağlıklı ve estetik gülüşler sağlamaktır. Dişler Gülüşümüzün aynasıdır. Dişler insanı daha genç ve daha yaşlı göstermede etkendir.
Bir bayana erkeksi bir diş yapılırsa daha agresif ve sert görünebilir. Yapılacak dişin yüzün, çenenin duruşuyla ve dudakları ile uyum içerisinde olması çok önemlidir.
Dişler, birbirleri ve onları çevreleyen yumuşak dokular ile uyumlu olarak dizilmiştir. Güzel bir gülüşün temel elemanları dişlerdir ve dolayısıyla diş şekilleri ve anatomik özellikleri hakkında kapsamlı olarak bilgi sahibi olmak, tüm tedavilerin temelini oluşturur. İyi tasarlanmış bir gülüşün nasıl olması gerektiği hakkında daha fazla fikir sahibi olabilmek için, yüz hatlarının iç ve dış kenarları incelenmelidir.
Yüz hatları, cinsiyet, yaş, gülüş simetrisi, dişlerin sıralanışı ve renkleri, dudaklar ile diş etleri estetik gülüş ifadesini belirleyen faktörlerdir. Gülüş tasarımında tüm bu faktörler göz önüne alınarak dişlerin formu belirlenir.
Gülüş tasarımıyla daha genç görünmek mümkündür. Her açıdan çok daha sağlıklı, pırıl pırıl dişlere kavuşmanız mümkün. Diş beyazlatmadan, görünmeyen diş teline kadar kozmetik amaçlı birçok yenilik sizi bekliyor.
Gülüş tasarımı, hekimlik ve sanatın birlikte uygulanarak, yüze özel ideal gülüşü sağlayabilmektir.
Estetik Diş hekimliğinin kişiye sağlıklı bir gülüş, kendine güven ve daha rahat olmayı amaçladığını söyleyebiliriz.

Diş Hekimi

Sertaç Kızılkaya

02126616979

05493474347

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.7 / 5. Oy sayısı: 160

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂