Estetik Dişhekimliği

Diş eksikliklerinin tedavisinde kullanılan “Zirkonyum Dişler” doğal dişe yakın bir görünümle estetik bir gülüş sağlıyor.

Doğal diş görünümünü olumsuz etkileyen sabit protezlerin yerine kullanılması önerilen zirkonyum adı verilen dişler, doğal bir diş görüntüsü sunuyor.Diş eksikliklerinde zirkonyum dişler ile doğal dişe çok yakın estetik görünüme ulaşılabilir. Sabit protezler günümüzde en yaygın kullanılan protez türüdür.Bu protezler, ağızda birkaç dişin eksik olduğu durumlarda, dişsiz bölgeye komşu olan dişlerden ya da implantlardan destek alınarak yapılan restorasyonlardır. Sabit protezler metal destekli ve metal desteksiz olarak uygulanabilirler. Metal destekli sabit protezler ağız içinde fonksiyonel kuvvetlere yeterli direnci gösterirken, doğal diş görünümünü olumsuz etkileyerek estetik problemlere yol açabilirler. Metal destekli seramik restorasyonların bu dezavantajlarından dolayı yüksek dirençli seramik sistemlerin geliştirildiğini özellikle zirkonyumun günümüzde kullanılan en güncel altyapı materyali olduğunu söyleyebiliriz.

Zirkonyum diş birçok avantaj sağlıyor “Porselenin alt yapısı olarak metal yerine zirkonyum denilen beyaz renkli materyal kullanılarak metal alt yapının neden olduğu estetik kaygılar ortadan kaldırabilmektedir.

Zirkonyum kuronların metal destekli kronlar kadar dayanıklı olmasının yanı sıra diş renginde olması nedeniyle de estetik olarak daha üstün olduğunu, doğal dişe çok yakın bir görünüm elde edilebildiğinni rahatlıkla söyleyebiliriz.

 Zirkonyum kaplama avantajları

  • Zirkonyum porselenler diş renginde olmaları nedeniyle doğal dişe yakın görünüm sağlıyorlar.
  • Diş etinde alerjik reaksiyonlara ve diş eti renklenmelcriyle karşılaşılmıyor.
  • Yüksek dirençli olmaları sayesinde hem ön hem de arka bölgedeki dişlerde güvenle kullanılabiliyorlar.
  • Alttaki dişin rengini maskeleyebilme özelliğine sahip olduğu için çeşitli nedenlerle renklenmiş veya çok koyu renkli dişlerde bile mükemmel sonuçlar elde edilebiliyor.
  • Tat alma duyusunda bozukluğa, diş eti problemlerine ve ağız kokusu gibi olumsuz durumlara da neden olmuyor.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.5 / 5. Oy sayısı: 210

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂