Etiket: DİŞ GICIRDATMA

Diş Hekimi

İmplantların Ömrünü Etkileyen Faktörler

İmplantlar ve onu çevreleyen dokular yani diş eti ve kemik iyi bir ağız bakımı gösterildiği takdirde uzun ömürlü implant kullanımına olanak sağlarlar. İyi yapılmayan ağız bakımı, ihmal edilmiş dişler ve oluşan diş taşları ağızda enfeksiyon miktarını arttıracağı için genel olarak ağız içerisinde bir enfeksiyona neden olur.

Diş eti kanaması ve diş eti ağrısı ve hastalıkların tipik bir belirtisidir ve bu hastalıklar implantları ağızda uzun süre kullanılmasına engel olur. Yapılmış ağız bakımı olan hastalarda implantlar doğal dişler kadar uzun ömürlü olacaktır. İmplantlar yerleştirilirken yeterli kemik varsa ve üzerine uygulanan diş protezleri kurallara uygun dikkatli yapılmış ise sorunsuz kullanılırlar.

Fırsatı kaçırma (Devamı>>)
İmplant yapımı

İmplant muayenesi

İMPLANT MUAYENESİNDE NELER YAPILIR? İmplant muayenesinde implant operasyonu için gerekli şartların mevcut olup olmadığı araştırılır. Eğer yeterli kemik miktarı yok ise veya sağlık durumunda bazı engeller var ise, başka bir tedavi planına yönelmek gerekebilir. Yani bazen hasta implant yaptırmaya istekli olsada buna engel durumlar oalbilir. (Yetersiz kemik miktarı, sistemik bazı hastalıklar, anatomik oluşumların yerleri ) Bunları tespit edebilmek için, 1- Ağız içi yapılan muayene Kemik kalınlığı ve dişetlerinin durumu incelenir. Dişlerde sallanma, enfeksiyon v.b gibi durumlar değerlendirilir. Diğer dişlerdeki çürükler ve protezler kaydedilir. Hastanın ağız hijyenine gösterdiği önem de ağız içi muayenede tespit edilir. 2-Röntgen muayenesi Panaromik röntgen ve gerekli durumlarda 3 boyutlu görüntüleme sonucu, anatomik oluşumların yerleri tespit edilir. En önemli bulguların başında yeterli kemik varmı kemik kalitesi nasıl sorusuna cevap aranır. Hem genişlik hemde yükseklik olarak yeterli kemik varlığı kullanılacak implantların genişliğini ve boyunu belirler. Sinüsün sarkmış olması yada mandibüler kanalın kemik tepesine uzaklığı çok önemlidir. Yeterli kemik olmayan bazı

Fırsatı kaçırma (Devamı>>)
× WhatsApp ile randevu alın