Gülüş Tasarımı

Modern diş hekimliğinin önemli alanlarından biri olan gülüş tasarımı gülümseme esnasında gözüken ağız, diş, dudaklar ve diş eti gibi etkenlerin kendileri ve birbirleriyle oluşturdukları uyumun sağlandığı tasarım uygulamasıdır.

Güzel bir gülümsemenin sırrı yalnızca sıralı ve beyaz olması değildir. Gülüşünüzü daha güzel yapan dudaklar, dişler, diş etinin rengi ve bu faktörlerin birbirleriyle olan estetik uyumudur. Bir kişide ideal gülümseme sağlayabilmek için hem dişleri hem de çevre dokuları hesaba katmak gerekir. Dişlerde büyüklük olarak yüz ve dudaklar ile uyum, dizilişte ahenk ve renk benzeşimi beklenir.

GÜLÜŞ TASARIMI PLANLAMA
GÜLÜŞ TASARIMI PLANLAMA

Diş etlerinde sağlıklı görünüm ile beraber dişlerin aralarında ve diş boyun bölgelerinde simetri, pembe estetiğin yakalanması açısından büyük önem arz eder.

Ayrıca gülümseme sırasında görülen diş eti boyutu da gülüş estetiği bakımından önemli noktalardan bir tanesidir. Bu sebeple gülüş tasarımı sırasında yalnızca fotoğraflar üzerinden değil video görüntüleri üzerinden de çalışma yapılması gerekmektedir. Ağızda gülümseme esnasında diş, dişeti ve dudak hareketleri için en iyi plan oluşturulmaya çalışılır.

Pembe Estetik Nedir?

Gülüş tasarımında sıkça duyulan konulardan birisi olan pembe estetik, diş etlerinin diş boyun bölgesinde zenit noktası olarak isimlendirilen kavisler de uyum elde edilmesi ve gülümseme esnasında görülen diş eti miktarına müdahale gerektirebilir. Diş eti renginin koyu olması da gülüş estetiğini negatif yönde etkiler. 

Genellikle diş eti estetiğini oluşturmak için elektrokoter veya lazer kullanılır ve diş etine biçim vermek ve rengini değiştirmek için kullanılan yöntemler olumlu sonuçlar verir. Dişler üzerine uygulanacak işlemler genelde dişlerin boyutları, renkleri ve dizilişleri ile alakalıdır. Bu nedenle dişlere lamina yapılması ve tam seramik kaplamalar tavsiye edilir. Ara sıra küçük simetri problemlerine bonding uygulaması hızlı ve kullanışlı bir çözüm sunar.

Gülüş Tasarımı Yapılan Hastanın Tedavi Süresi

dijital gülüş tasarımı ce cerec
dijital gülüş tasarımı ce cerec

Gülüş tasarımı planladıktan sonra uygulanacak olan işlemlere göre süre, bir hafta ile 6 ay arasında farklılık gösterebilir. Diş etine müdahale gerektiğinde sürenin daha da uzadığı olur. Bazen de yalnızca bonding uygulaması ile tek seansta gülüş tasarımı uygulamaları yapılabilmektedir. Dudak hareketleri ile ilgili bir gülüş tasarımı söz konusu ise botoks uygulaması ile bu problem kolaylıkla hallolur.

Her kişi için özel bileşenler olduğu için gülüş tasarımı kişiye özgü yapılır. Bu sebeple gülüş tasarımının kişiye ne kadara mal olacağı farklılık arz etmektedir. Diş beyazlatma fiyatı, diş eti estetiği fiyatı, diş kaplama fiyatları hatta bazen implant fiyatları yapılacak olan diş estetiği tedavisinin toplam maliyetini belirler.

Diş hekimi muayenesi olmanız sizin için uygun olan diş tedavi planını öğrenebilmenizi sağlar. Belki yalnızca bonding uygulama fiyatı ile tüm estetik diş tedavisi ihtiyacınızı sağlayabilecek ya da tam tersine birçok işlem ile daha uzun süre ve daha maliyetli bir tedavi süreci yaşayacaksınız.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 1

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂