İmplant bakımı

İmplant hastalarının implant yapıldıktan sonra oluşabilecek sorunları önlemek için bir kontrol / bakım programına dahil olması gerekir.

Kontrol programı, evde iyi bir ağız bakımını ve plak ve diş taşı temizliği ile mümkündür. Gerektiğinde antiseptik ağız gargarası ve ilave antibiyotikler de reçete edilir. Bu durum, karmaşık yapıda protezleri nedeniyle ihtiyaçları daha fazla olan hastalarda daha da önemlidir. Bazı hastalar kontrol ziyaretlerinin önemini kavrayamayabilirler.

Hastaların bu doğrultuda eğitilmesi, implantların uzun dönemli kalıcılığı açısından zorunludur.

Önerilen ziyaret aralığının süresi 3 ila maksimum 6 ay arasında değişmektedir. Ancak, hasta kontrol programının sıklığı, hastanın ağız hijyen düzeyi ve uygulamalarına, kalan dişlerin sağlık durumuna, implantların ağız içindeki konumuna ve protezlerin tipine bağlı olarak kişiselleştirilebilir. Kötü ağız hijyeni ve enfeksiyonların varlığında, hasta motivasyonunu yeterli seviyeye çıkarmak ve enfeksiyonların kontrolünü sağlamak için ziyaret aralıklarının kısaltılması gerekir. Protez tipinin karmaşıklığı konusuna gelince, tek diş restorasyonlarında parlak yüzeyli porselen veya cilalı altın yüzeylerindeki diş taşı oluşumu nadir olduğundan, kontrol aralığı, sabit köprü ve hareketli implant protezi olan hastalara kıyasla daha uzun olabilir.

Sabit köprülere ve hareketli implant protezlere ait dayanak ‘abutment’ bağlantı tipinin de ziyaret sıklığı üzerinde etkisi vardır; karmaşıklığın artmasıyla kontrol ziyaretlerinin sıklığı da artacaktır. Supragingival diş taşı birikimi en yaygın olarak, doğal dişlere benzer şekilde, anterior mandibuladaki implantlarda görülür (sıklıkla implant protez bar dayanaklar üzerinde) ve bu hastalar da daha sık görülmelidir.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂