Diş Hekimine implant sorduk

İmplantın uzun yıllar hatta ömür boyu kullanılacak bir tedavi şekli olduğuna belirten Diş Hekimleri implant yaptırılırken mutlaka tecrübeli hekimlere başvurulması gerektiğini söyledi. Kullanılan malzemenin bir ömür ağızda kaldığını belirten doktorlar, “İmplant güzel bir gülümseyiş dışında aynı zamanda yaşlılığa yapılan bir yatırımdır, bu yüzden tecrübeli hekimler tarafından kaliteli malzeme kullanılarak yapılmalıdır” dedi.

Diş Hekimleri ”İmplant, çene kemiğinin içine uygulanan yapay bir köktür. İmplant titanyumdan oluşur ve bu titanyumun üzerine porselen diş yapılır. İmplant her türlü dişsizliğe çözümdür. Kişinin diş sayısına ve ağız yapısına göre ne tür bir implant tedavisi uygulayacağımızı belirleriz. Örneğin tek diş eksikliğinde çözüm bellidir, yanlara köprü yapacağımıza implant ve üzerine tek diş yaparız. Çoklu dişsizliklerde de, eğer arkada tarafta diş yoksa köprü yapabilmek için 3-4 dişe 2-3 implant şeklinde uygulanır.

İmplant diş
İmplant diş

“ÇENE GELİŞİMİNİ TAMAMLAMIŞ HERKES İMPLANT YAPTIRABİLİR“

Her türlü ağız hastalığının tedavisinden sonra implantın uygulanabildiğini söyleyen doktorlar, implant için tek şartın, kişinin çene kemiği gelişiminin tamamlamış olması gerektiğini ifade etti. Bu durumun 18 yaşına kadar tamamlandığını ifade eden doktorlar, “18 yaş sınırı bazen değişip 20 olabilir. Çene gelişiminin tamamlanıp tamamlanmadığını el – bilek grafisi çektiğimizde tespit edebiliyoruz. Bu gelişimin tamamlandığı herkese implant yapabilir” bilgisini verdi.

Diş implant yaptırırken güvenilir hekim ve kaliteli malzeme kullanmanın önemibüyüktür.“Piyasada eskiden beri varlığını devam ettiren implant i üreten markaların sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Benim kullandığım implant yurtiçi ve yurt dışında çok sık kullanılan ve belli bir geçmişi olan implantlardır. Çünkü, implantı yapıp, üzerine protezi taktığınızda olay bitmiyor. Önemli olan 5 yıl sonra sorun çıktığında, hekim olarak ben burada olacağım ancak implantı üreten firmanın da yerinde duruyor olup, servis hizmetleri verebilmesi gerekiyor. Bu yüzden hastalar implant yaptırmadan önce hekimlerinden ve onların kullandıkları implant sisteminden emin olmaları gerekli.”

 

İmplant uygulaması için gerekli kemik hastada yoksa alt çenede ve üst çenede yeni kemik oluşturma yöntemleri ile hasta implanta ve sabit dişlere sahip olabilir. Üst çenede sinüs lifting operasyonuyla da kemik kazanılabilir. Yani sistemik sorun yoksa her dişsiz hasta implant yapılacak hale gelebilir.

En iyi tedavi yöntemi koruyucu hekimliktir. İnsanların implanta gerek kalmadan önce dişlerine çok iyi bakmaları gerektiğini ve muhakkak düzenli olarak diş hekimine gitmeleri gerekir.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 1 / 5. Oy sayısı: 1

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂