İmplant Diş Uygulaması Hakkında Merak Ettikleriniz.

Eksik diş olduğunda diş implantı kullanılır. İmplant uygulamaları diş olamadığı durumlarda diş kökünün yerini alabilen bir titanyum vidadır. Tıpkı bir diş kökü gibi, çene kemiğine yerleştirilirler. İmplant diş uygulaması, fiyatları ve ömrü ile ilgili Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.

İmplantlar güvenli midir ?

İmplant diş uygulaması diş hekimliğinde yıllardır uygulanan güvenli ve önerilen bir tedavi seçeneğidir. Doğal diş yapısına benzeyen implantlar doğru bakım ile çok uzun yıllar sağlıkla kullanılabilir.

İmplantlarınıza ne kadar iyi bakıyorsunuz?

Düzenli bakım için diş doktoru randevularınıza gidip gitmediğiniz ve ne kadar dayanıklı olacağının göstergesidir. İmplantlarınıza yeterince iyi bakmazsanız, ihmal edilmiş doğal dişlerde olduğu gibi bir süreç gelişir. Tedavi edilmez ise, bu durum diş eti enfeksiyonuna kanama, ağrı ve genel rahatsızlığa yol açabilir. İmplantlarınıza iyi bakıyorsanız ve çene içindeki kemikleriniz güçlü ve sağlıklıysa, uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Kendime ait bazı dişlerim var. Hala implant takabilir miyim?

İmplantlarla herhangi bir sayıda dişe sahip olabilirsiniz. Tek bir diş implantından bütün dişlere kadar farklı sayıda implant uygulamsı yapılabilmektedir. En doğru implant sayısı ancak klinik muayene sonrasında belirlenebilir. İmplant sayısının arttırılması her zaman iyi olmayabilir.

Eksik dişleri değiştirmek için implantlar her zaman kullanılabilir mi?

İmplantlar
Alt üst çene implant örnekleri www.drsertac.net

Diş hekiminiz çekim sonrası iyileşme dönemini takibe çene kemiğinizdeki kemik hacmini görmek için muayene, röntgen veya tomografi isteyebilir. Yapılacak implant sayısı sizin çenenizdeki kemiğin durumuna bağlıdır. Yeterli değilse veya yeterince sağlıklı değilse, önce bölgeye kemik tozu olmadan implant yerleştirmek mümkün olmayabilir. Bazen kemik tozu uygulaması da yeterli olmayabilir.

İmplant yapılırken acıyor mu?

Bir implantı yerleştirmek genellikle diş çekmekten daha kolaydır ve basit bir lokal anestezi kullanılarak yapılır. O sırada herhangi bir ağrı hissetmeyeceksiniz, her cerrahi işlem sonrasında olduğu gibi, ameliyattan sonraki hafta boyunca biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz.

İmplant yerleştirildikten sonra ne olur?

İmplantlarınız yerleştirildikten sonra çenenizdeki kemiğin üzerinde büyümesi ve onlara yapışması gerekir. Bu genellikle birkaç ay sürer. Bazen implantlar,
kaplama dişlerin daha erken takılmasıyla yerleştirildiğinde yeterince kararlı olabilirler.Kendinize ait bir, iki veya üç dişiniz varsa , bu arada geçici bir kaplama dişiniz olabilir . Zaten tam kaplama dişiniz varsa, implantlarınız iyileşirken bunları takmaya devam edebilirsiniz.

İmplant tedavisi ne kadar sürer?

Diş hekiminiz tedavi başlamadan önce size belli bir zaman verebilir.Bazı kaplama dişler implantlarla aynı anda takılabilir. Bunlara ‘acil implantlar’ denir.
Bunların sizin için uygun olup olmadığını öğrenmek için diş hekiminize danışın. Genellikle kaplama dişler implantlar yerleştirildikten 3 ile 4 ay sonrasında takılır. Bazen tedavi daha uzun sürer ve diş ekibiniz sizinle tedavi süreniz hakkında konuşabilir.

İmplant sonrası bakım nasıl olmalı ?

Diş hekiminiz implantınıza nasıl bakacağınız konusunda size bilgiler verecektir. Ameliyattan sonra size ağrı kesici ilaçlar verebilir. İmplant bakımı ile ilgili bir yazı hazırlayıp yayınlamıştım

 

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.6 / 5. Oy sayısı: 230

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂