İmplant iyileşmesi

İmplantlar ne kadar zamanda iyileşir;

İmplantlar çene kemiğine yerleştirildikten sonra, iyileşme süresi oldukça kısadır. İmplant işlemi bitirildikten sonra hekim tarafından hastaya gerekli uyarılar yapılır ve hastanın bir süre kullanacağı ilaçlar yazılır. Anestezinin etkisi geçtikten sonra hasta yemek yemeğe başlayıp normal hayatına dönebilir.

İmplant Diş
İmplant Diş

Bazı durumlarda diş implantı genel anestezi altında yapılabilmektedir. Bu durumda hasta 4-5 saat gözetim altında kalabilmektedir.  Hasta gözetim sonrasında doktorun söylediklerine ve uyarılarına dikkatle uymak durumundadır. Hasta söylenenleri harfiyen uygulamış ise her hangi bir sorun yaşamamaktadır.

Daha öncede söylediğimiz gibi implantlar çok kısa sürede iyileşmektedir. Ağız dokusu yapısı itibariyle çok hızlı iyileşmektedir. İmplant yapılırken açılan diş etindeki dikişli bölge bu özellikten dolayı hızlıca iyileşmektedir.  Çene kemiğine vidalanan implant aslında takıldığı anda bile iyileşmiş sayılır.

Ancak hekimin beklediği iyileşme bu değildir. İmplantların üst yapılarının yapılabilmesi için 3-5 ay arasında beklemek gerekir. Hekimin bu süreyi beklemesindeki amaç  kemikle titanyum implantın bütünleşmesini sağlamaktır. Titanyum yapısı gereği çene kemiği implantın pürüzlendirilmiş yüzeyine yapışmaktadır. Çene kemiği titanyumu sardıktan sonra implant yerine tam olarak sabitlenmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz bekleme süreleri bazı özel implant markalarında bir aya kadar düşebilmektedir. İmplantın kalitesi gibi çene kemiğinin kalitesi de bekleme periyodunu değiştirmektedir.  Sigara alışkanlığı da bekleme süresini uzatarak tedaviyi olumsuz etkilemektedir.  Diğer etkenler ise hekimin başarısı ve hastanın implant işleminde sonra önerilere ne kadar uyup uymadığıyla ilgilidir.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂