İMPLANT VE ÜZERİNE YAPILAN PROTEZLER

Diş İmplantı

İmplantlar, çıkarılabilir protezlere sabit bir alternatiftir. Dişlerdeki kayıplar ağzın küçüleceği ve protezleri artık desteklememesi durumunda tek seçenek olabilirler. İmplantları sadece bir diş veya birkaç diş yerine kullanabilirsiniz.
Bir implantın takılması için, taç, köprü veya protezin desteklenmesi için çene kemiğine titanyum vidalar açılır.
Değiştirilen parçaların hazırlanması zaman alır. Bu, ağzınıza ve diğer dişlerinize uygun şekilde oturmalarını sağlamak içindir. Bu nedenle diş hekiminize ilk ziyaretinizde olmayabilirler. İmplantlar genellikle sadece özel olarak mevcuttur ve pahalıdır. Bazen protez takamayan ya da yüzü ve dişleri hasar görmüş, örneğin ağız kanseri geçirmiş ya da bir dişini çiğnemiş bir kaza geçiren hastalar için mevcuttur.

Protezler

Daha yaygın olarak yanlış dişler olarak bilinir, protezler doğal dişlerin yerine monte edilir. Dişlerin hepsini değiştirmek için tam set kullanılır. Bir veya daha fazla eksik diş yerine parça seti kullanılır. Protezler diş etlerinizden alınan izlenimler (kalıplar) kullanılarak ısmarlama yapılır. Genellikle metal veya plastikten yapılırlar.
Parçaları diğer dişlerinizle aynı anda fırçalamış olsanız bile, çıkarılabilir olduklarından temizleyebilirsiniz. Bir tam setin çıkarılması ve bir temizlik çözeltisi ile ıslatılması gerekir.Dişlerinizi kaybederseniz protezler önemlidir; çünkü dişlerinizi kaybetmek, yiyeceklerinizi çiğnemekte zorluk çeker; bu durum, diyetinizi olumsuz yönde etkileyerek yüz kaslarınızın sarkmasına neden olabilir.

İMPLANT ÜZERİ PROTEZLER

İmplantın üzerine yapılacak işler tek bir diş kaplaması olabilir. İki implant yan yana yapıldığı durumda her biri implant üzerine birer tane diş kaplaması koyulması uygun olacaktır. 3 diş eksikliğinde iki implant yerleştirilerek aradaki boşluğu bir köprü ile sağlamak mümkün olabilir. Tam dişsizlik durumunda implant üzerine sabit diş köprüleri yapılabileceği gibi implant üzeri hareketli protezlerde uygulanabilir. Tam dişsiz ağızlarda implantlar üzerine vidalanan hibrit protez yapımı da mümkündür. Ağızda hangi tip protezin kullanılabileceğine implantların sayısı ve yerleşim şekli etki eder. Hekim ağızdaki mekanik kuvvetler ile implantların çap ve boyları gibi faktörleri dikkate alarak kullanacağınız diş köprüsü ve yapılır protezin şekline karar verecektir.

Diş çekiminden sonra genellikle kemik kaybı gerçekleştiği için dudak desteğini kaybeder. Özellikle üst çenede implant üzerine uygulanan sabit protezlerde dişlerin daha az görüldüğü bir gerçektir. Dişlerin fazla görünmesi istendiğinde implant üzerindeki kaplamanın boyu uzatılır. Ancak implant köküne gelen kuvvetin daha fazla olmasına neden olan bu durum genellikle tercih edilmez. Hastalar implant üzeri sabit diş köprülerinde üst çenede dişlerinin görülmediğinden şikayet ettiklerinde hareketli bir protez tavsiye edilebilir. Ancak sabit protezin kullanımı her zaman için hareketli protez kullanımından daha rahat olacaktır.

Bu açıdan bakıldığında her ne kadar daha az görürse de implant üzeri sabit diş köprüleri üst çene tam dişsiz ağızlarda daha çok tercih edilen bir tedavi seçeneği olmaktadır. İmplantların sayısı kullanılacak implant adedi tedavi maliyetini büyük oranda etkiler. Ekonomik olarak yeterli ödeme gücü olmayan hastalar için tam dişsiz hastalarda özellikle alt çenede sadece 2 adet implant ile üzerine yapılacak diş protezi büyük rahatlık sağlayacaktır.

İMPLANT ÜZERİ ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA

İmplant üzerine sabit diş protez uygulanacağını zaman implantların köprü ile çok iyi uyum sağlaması gerekir. İmplantlar üzerine diş takıldığında kuvvet altında kalır ise kemik ile bağlantısı bozulur ve implantın kaybına neden olabilir.

Modern Diş Hekimliği teknolojisinin sunduğu imkanlar sayesinde günümüzde implant üzeri dayanaklar yerleştirildikten sonra alınan ölçü zirkonyum diş kaplama ile bilgisayar destekli tasarım ve üretim aşamasından geçerek hazırlanabilir. Zirkonyum diş kaplamalar boyutsal stabiliteleri bakımından ve biyolojik uyumları bakımından implant üzerine uygulanacak en başarılı diş kaplamaları olmaktadır. İmplant üzeri zirkonyum diş kaplama bazen tek bir Zirkonyum diş kaplama bazen bir zirkonyum Diş köprüsü şeklinde olabilir nokta kuvvet altında zirkonyumun kırılması implantın korunması anlamına gelir. Bu bakımdan implantlar uzun ömürlü kullanılmak isteniyor ise zirkonyum diş kaplama en iyi seçeneklerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. En iyi implant üzeri diş kaplama malzemesi zirkonyum kaplama dır diyebiliriz.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.7 / 5. Oy sayısı: 207

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂