İmplant Yapımı

Diş kayıpları insan yaşamını hem estetik hem de fonksiyon olarak olumsuz etkiliyor. Eksik dişlerle çiğnemeye çalışan kişilerde zaman içerisinde sindirim sisteminde sorunlar görülür. Estetik sorunlar, sosyal hayattan uzaklaşma, gülerken ağzını kapatma ve utangaçlık gibi psikolojik problemler görülebilir.İmplant yapımı ile giderilebilecek bu sorunlardan nasıl kurtulacağınızı anlatacağız.

İmplant Nasıl Yapılır?

tek diş implant istanbul fiyatıİmplantlar yaygın olarak bilinenin aksine hiçte zor bir uygulama değildir. Tam tersine diş çekmeden çok daha kolay uygulanan bir işlemdir. İşlem öncesi doğru bir tedavi planı yapılması ve yeterli ekipman tecrübeli hekim ile yola çıkılması işlemi daha da kolaylaştıran faktörlerdir. Öncelikle işlem yapılacak bölge lokal olarak anestezi yapılır. Eksik diş bölgesindeki diş eti kaldırılarak implantın uygulanacağı kemik görünür duruma getirilir. Kemiğin genişliğine uygun olacak şekilde implant yuvası açılır. İmplantların çapı ve uzunluğu doğru ayarlanmalıdır. Yuva hazırlandıktan sonra implant hazırlanan yuvaya yerleştirilir. İmplant kapağı kapatılır ve yumuşak diş eti üzerine dikilir. Bütün işlem 20 30 dakika kadar zaman alır. İmplant sayısına ve uygulanacak bölgeye göre bu işlem süresi değişebilir. İmplant uygulaması sonrasında gerekli görülür ise kontrol rant gene çekilir. Bir hafta sonra dikiş alınması için hastaya randevu verilir.

İşlem sonrasında hastanın kullanması gereken antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar ile ağız gargarası reçete olarak yazılır. Hasta bu tavsiyelere uyduğu durumda herhangi bir sorun yaşamaz. Yaklaşık 2 saat sonra ılık yumuşak besinler tüketebilir.

Bir hafta sonra dikiş alınır ve kemik ile implantın kaynama süresi iki ile üç ay olarak belirlenir ve yeni bir randevu oluşturulur. İmplant üzerine diş yapma aşaması olarak bilinen protez aşaması genellikle üçüncü ayda iyileşme başlığının takılmasıyla başlar. İyileşme başlığı diş eti içerisinden çıkan implant üzeri silindirik bir parçadır.3 ile yedi gün içerisinde diş eti istenilen şekli alır ve implant üzeri diş için ölçü alınır. Alınan ölçüye göre dişlerin yapılması yaklaşık bir hafta sürecektir.

İmplant üzeri diş yapımında metal porselen, zirkonyum diş kaplama, hareketli diş protezleri veya barlı diş protezleri gibi seçenekler tercih edilebilir. Sizin için hangi uygulamanın en doğru seçenek olduğunu öğrenmek istiyorsanız iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

İmplant yapımı artık diş çektirmekten bile daha kolay.

Cerrahi bir işlem olan implant operasyonun dan önce hastaya lokal anestezi uygulanır. Bu yüzden cerrahi işlem sırasında hasta hiçbir şekilde acı veya ağrı hissetmez. İmplant yapılan hastalarda aynı gün anestezi etkisi dağıldıktan sonra hafif ağrılar olabilir. Bu ağrılar normal karşılanmaktadır. Operasyon sonrası diş hekiminin önerdiği ağrı kesici kullanılarak bu durum giderilir. İmplant yaptıran hastalara daha sonra sorulduğunda bu ağrının normal diş çekiminde yaşanan ağrıya benzer olduğu söylemektedirler. Problemsiz tamamlanan ameliyatlarda implantların varlığını unutacak kadar rahat olursunuz.

Genel Anestezi İle İmplant

Bazı istisnai durumlarda hastaların aşırı tepkilerinden dolayı veya korku ve heyecan yaşayan hastaların talepleri doğrultusunda diş hekimi genel anestezi altında bu işlemi yapabilmektedir. Genel anestezi altındaki hasta uyurken cerrahi operasyon başarılı bir şekilde tamamlanır.

Anestezi yapılan hasta implant ameliyatı için daha önceden hazırlanan hijyenik önlemlerin eksiksiz olarak alındığı implantoloji kliniğine alınır. İmplant yerleştirilmeden önce daha iyi görüş açısı için dişeti bir miktar açılır. Daha sonra titanyum implant için gerekli yuva delinerek açılır. Bu esnada bir miktar kanama olur. Bu kanama normal olmakla birlikte kontrol altındadır. Çene kemiğine uygulanan yükü azaltmak için yuva küçükten başlayarak büyütülür. Bu bölge anestezi altında olduğu için ağrı hissedilmez. Açılan yuvaya implant yerleştirilir ve kapatma vidası takılarak işlem bitirilir. Titanyum implantın kemikleşmesi için 1-3 ay arasındaki bekleme süresine geçilir. Anestezide dahil olmak üzere yarım saat içinde ameliyat tamamlanır.

Diş Eksikliği Giderilmesinde İmplant

Aslında diş eksikliği telafisi son derece kolay bir problem. Hele de son yıllarda implant tedavisinin uygulanmaya başlanması ile kendi dişiniz gibi kullanabileceğiniz dişlere sahip olabiliyorsunuz. İster tek diş kaybı yaşayın ister iki veya daha fazla veya bütün dişlerin kaybedilmesi gibi durumlarda implant tedavisi önemli avantajlar sunmuyor. Şimdi implant tedavisinin avantajlarını anlatalım

İmplant Uygulamasında Avantajlar

Az önce de söyledigim gibi bir veya daha fazla eksik diş için son derece başarılı çözüm alternatifleri sunan implantlar hem sabit hem de hareketli protezlerin kullanımına olanak sağlayabilmekte. İmplant ile eksik diş planlaması yapılırken mümkün olan en basit ve uzun Ömürlü olacak alternatifler değerlendirilir. İmplant uygulaması bir çok hasta için mümkündür. Çok sınırlı bir grup olan implant uygulamasında problem yaşanabilecek hastalar da çoğu zaman bir takım önlemler alınarak implant uygulaması yaptıra bilmektedir. Size implant uygulaması yapılıp yapılamayacağı ile ilgili bilgi almak isterseniz klinik muayene randevusu alarak bizimle görüşebilirsiniz. Şimdi gelelim implantın sağladığı önemli üstünlüklere.

Diş Kesmeye Gerek Kalmaz

Tek diş eksikliği durumunda klasik tedavi yöntemlerinde boşluğun ön ve arkasındaki dişlerin kesilmesi gerekiyordu. Oysa implant ile uygulanan tedavi de diş kesimine gerek kalmaz implant çekim bölgesindeki kemik içerisine yerleştirilir. Kök görevi gören implant üzerine diş kaplaması uygulandığında dişsizlik son derece başarılı bir şekilde giderilmiş olmaktadır.

Hareketli Protezden Kurtarır

Sonu dişsiz biten çeneye sahip hastalar için diş köprüsü alternatifi bile uygulanamaz. Bu durumda hareketli yarım damak protezleri kullanılmak zorunda kalınır. İmplant tedavisi sayesinde hareketli damak protezi kullanılmasına gerek kalmadan eksik diş bölgesine implantlar yerleştirilir ve üzerine diş köprüleri uygulanır. Bu sayede çıkarmak zorunda kalmayacağınız sabit diş köprüleri ile sonu serbest biten çenelerin dişsizliğinin giderilmesi mümkün olmaktadır.

Çiğneme Fonksiyonunu Kazandırır

Bütün dişlerini kaybetmiş hastalar için de iyi bir çiğnemenin yanı sıra estetik problemler ve kullanım rahatlığı ön plana çıkan sorunlardır. İmplant tedavisi sayesinde çoğu zaman sabit diş köprüleri ile tam dişsizlik problemi ortadan kaldırılır. Kendi dişiniz gibi çiğneme hissi yatı verecek implant üzeri diş köprüleri uygulanır. Diş kaplama estetiği sağlayan bu implant üzeri köprü alternatifi sayesinde hem rahat çiğner, hem de güzel görünme imkanına kavuşmuş olursunuz.

Bütün Dişlere İmplant Yapımı

İmplantlar
Alt üst çene implant örnekleri www.drsertac.net

İnsanın yeniden hayata döndü bir tedaviden bahsetmek istiyorum size. Bütün dişlerin kaybedil diye çiğneme ve estetik problemlerinin yaşandığı bu olumsuz durumdan kurtulmak için implant uygulaması yaygın olarak kullandığımız tedavilerden bir tanesi. Bütün dişlerini implant yaptım hastalar bana bizi yeniden hayata döndürdün diyerek teşekkür etmekte.

Uzun ömürlü ve sağlıklı bir fonksiyon sunan bu tedavinin başarısı için ilk muayeneden bitim sonrası kontrollere kadar belirli bir disiplin içerisinde hareket etmek gerekiyor. Hekim laboratuvar ve hasta üzerine düşen görevi tam olarak yaptığında sorunsuz uzun ömürlü kullanılabilen implantlar yüz güldüren sonuçlar vermekte.

İmplant Fiyatları

Yapılacak olan implant tedavisinin fiyatları bir çok hasta için tedavinin yaptırılma zamanına ve yaptırılacak tedavinin şeklini belirleyici bir faktör. Her kişi için implant planlaması farklı olduğu unutulmamalıdır. Bir hasta için dört implant yapılabilmesi söz konusu iken başka bir hasta için sekiz adet implant uygulaması gerekebilir. Buda fiyatın en az iki kat farklılık göstermesi anlamına geliyor. Bu nedenle size yapılacak olan implant uygulamasının fiyatlarını öğrenmek istiyorsanız İstanbul Küçükçekmece’de bulunan Kliniğinden ücretsiz muayene randevusu alabilirsiniz. WhatsApp iletişim hattını kullanarak randevu talebi oluşturunuz. Varsa mevcut diş röntgeninizi de getirmeniz gerekiyor. Unutmayın implant planlaması kemik durumunu ve mevcut az içi durumunun değerlendirilmesi sonrasında fiyatlandırılabilir.  Bazı hastalarımızda tek bir implantın fiyatını sormakta. Yaklaşık 400 Euro olarak bir implant fiyatına düşünebilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

 

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.6 / 5. Oy sayısı: 192

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂