İMPLANT YAPIMININ FAYDALARI

İmplant Yapımının Faydalarını Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ya sorduk.

Kaybedilen dişlerin yerine onların görevini görebilen yapay dişlerin yapılması gerekir. Bu amaçla ile diş köprüsü veya implant uygulanır. Yapılan dişlerin kendi dişimiz gibi çiğnemesi ve estetik görüntü vermesi amaçlanır. Çok sayıda diş kaybedildiği zaman önceleri takılıp çıkarılan hareketli protezler yapılırdı. Günümüzde ise bütün dişlerini kaybeden hastalar için bile sabit diş protezler yapılabilmektedir. Ağzında hiç dişi bulunmayan hastalar için takılıp çıkarılan protezi kullanmak büyük zorluk yaşatan bir deneyimdir. Çiğneme sırasında protezin yerinden oynaması yeterli çiğneme yapılamamasına sebep olacaktır. Ancak implant üzerine yapılan -hareketli veya sabit- implant üzeri protez sayesinde ağzınızdakiler doğal dişmişçesine iyi bir çiğneme deneyimi mümkün olabilir. 

Tüm Dişlerini Kaybeden Hastalar İçin İmplant Üzeri Protez

Bütün dişlerini kaybeden hastalar için sabit implant üzeri sabit protez yapılamıyor ise en az iki adet implant üzerine hareketli, takılıp çıkarılabilen protez yapılabilir. Bu sayede protezin tutuculuğu arttırılır. Daha çiğneme yapmak mümkün olur. Kişinin öz güveni yeniden bu şekilde kazanılır. Alt çene de genellikle 2 adet implant yeterli olur. Üst çene denize dört adet üzerine takılıp çıkarılabilen hareketli protez yapılır. İmplantlar sayesinde meyve ve diğer gıdalar ısırılarak rahatlıkla yenilebilir. Bu sayede kişi kendini daha rahat ve güvenli hisseder ve kişinin öz güvenine olumlu katkı yapar. İmplantların uzun süre sorumsuz kullanılabilmeleri için yapılan bölgede yeterli miktarda kemik bulunması gerekir. Doğru bir planlama sayesinde kemik olan bölgelere uygun çap ve boyda implant yerleştirilebilir. 

İmplantların Ömrü Ne Kadar?

İmplantların uzun süre kullanılabilmesi için çevre dokuların sağlıklı olması büyük önem taşır. Diş eti sağlığı son derece önemlidir. Aşırı alkol ve sigara tüketilmesi de dişlerin ömrünü kısaltan  faktörlerdir. Vücut direncinin düşük olması ve sistemik hastalıkların bulunması, implantların ömrünü kısaltır. İmplantların ömür boyu kullanılacağına dair ortalarda dolaşan bilgiler, bilimsel bir temeli olmayan ve sadece pazarlama amacıyla bazı kötü niyetli kimselerin hastalara söyledikleri doğru olmayan sözlerdir.

İyi planlanan ve düzenli takipleri yapılan implantlar çok uzun yıllar hizmet edebilir. Ancak ömür boyu implant garantisi etik ve gerçekçi olmayan bir pazarlama vaadidir. Size ömür boyu garanti vereceğini söyleyen kişilerle daha dikkatli görüşmenizi ve ömür boyu onları bulup bulamayacağınızı araştırmanızı tavsiye ederiz.

İmplantlar yapılırken tabii ki ömür boyu kullanılmak üzere yapılırlar. Kendi dişlerimiz de yaratılırken yaşam boyu kullanılmak üzere vardır. Ancak çeşitli dış etkenler, yetersiz ağız bakımı gibi istenmeyen problemler yaşandığı durumda dişlerimizi kaybedebiliriz. Aynı durum implant içinde geçerlidir.

İmplant Fiyatları Ne Kadar?

İmplant diş tedavisi gerçekçi bakıldığı zaman aslında diğer seçeneklere göre daha düşük maliyet ile uygulanan bir tedavidir. İmplant fiyatlarına bakarak implantın pahalı olduğunu söylemek pek de mümkün değildir. Çünkü bu konuda yorum yaparken alternatif tedavi fiyatlarına da bakmak gerekir. Örneğin bir diş eksikliğinde bunun yerini doldurmak için uygulanacak bir diş köprüsü üç üye olarak hesaplanır. Eksik dişin önündeki ve arkasındaki dişler kesilerek köprü tedavisi yapılır. Uzun ömürlü ve sağlıklı bir köprü için de zirkonyum diş kaplama tercih edilir. Uygulanacak üç adet zirkonyum diş kaplama fiyatı yaklaşık 3000 liradır. Aynı şekilde bir diş eksikliğinde uygulanacak implant ve üzerine yapılacak diş kaplaması aşağı yukarı aynı fiyatlara malolacaktır.

İmplant yapımının faydaları

Diş köprüsü için daha yüksek bakım masrafları olduğunu unutmamak gerekir. Canlı bir dişin üzerine yapılan diş köprüsü, implant üzerine yapılan kaplamadan daha kısa ömürlü olmaktadır. Diş hekiminiz size canlı dişler üzerine yapılan köprünün neden daha kısa ömürlü olduğunu açıklayabilir. (Bana Whatsapp üzerinden ulaşmak için  www.drsertac.com adresindeki bağlantıya tıklamanı yeterli.)

İmplant fiyatlarının detaylarına girmeden önce kısa bir bilgi vermek isterim. İmplantlar için deneyimli bir diş hekiminin sizi muayene etmeden ve röntgen görmeden fiyat vermesi mümkün değildir. Ancak hastaların kafalarında genel bir fiyat çerçevesinin oluşması için belirli fiyatlar telaffuz edilebilir. Tedavi başladıktan sonrada ağzınızın durumuna göre size bildirilen fiyatların dışında maliyetler çıkabileceğini unutmamalısınız.

İmplant yapımı 

Bu nedenle tecrübeli ve işini iyi yapan bir hekim, muayenesi ve diş röntgeni olmadan fiyat söylemek istemeyecektir. Tabii ki, implant tedavisi öncesinde hekim size implant fiyatı ile ilgili bilgi verip, tedavi süresi ve maliyetini net olarak bildirecektir. Ancak bunu yapacağı detaylı ağız içi muayene ve tetkikler sonrasında bildirebilir.

İmplantların ücretlerini etkileyen bir çok faktör vardır. Önemli olan bu konuda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip bir diş hekimi ile iletişime geçmektir. İmplant uygulaması ve üzerine yapılacak diş kaplama ve protezleri konusunda yeterli bilgi birikimi ve tecrübesi olan hekimler sizin için uzun ömürlü olabilecek tedavileri gerçekleştirebilirler. Bu şekilde gerçekten uygulanabilecek en iyi tedavi planı ve uzun ömürlü, sağlıklı diş protezlerini yaptırabilirsiniz.

Bazı planlamalarda altı implant yeterli olurken aynı hasta için yapılan bazı planlamalar daha fazla veya daha ile yapılabilir. Böyle bir durumda implantın birim fiyatı hiçbir önem taşımaz. Yapılacak tedavinin toplam maliyeti önemlidir. Bu maliyet ile uygulanan kullanım rahatlığı ve ömrü ve en önemli olan unsurdur. 

Diş Kaplama Fiyatları ile İmplant Fiyatları Karşılaştırması

Diş implantlarının maliyeti diğer tedavi seçeneklerine göre daha uygun olabilmektedir. Yapılan dişin sağlamlığı, rahat kullanımı, sağlıklı olması ve hastaya verdiği konfor göz önüne alındığında; ödenen implant ücretinin aslında fazla olmadığı görülüyor. İmplant tedavilerinde en önemli nokta doğru planlanan ve uzman bir kişinin eliyle uygulanan operasyonlar yapılabilmesidir. Aksi taktirde fiyat olarak ucuz gibi gelse de yaptırdığınız implant ile sorun yaşadığınızda sizin için yakın gelecekte çıkaracağı maliyet çok yüksek olacaktır. İmplant süreci hakkında daha ayrıntılı bilgiler için www.drsertac.com/implant adresindeki makaleyi okuyabilirsiniz.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.7 / 5. Oy sayısı: 208

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂