İmplant Yapmadan Önce

İmplant Yapılmadan Önceki Muayene

Cerrahi öncesi planlama; hastanın uyumluluk düzeyi, motivasyonu ve diş yapısının farkındalığını belirlemeyi kolaylaştıran bir süreç içerir. Bu aşama normalde, sizin düşüncelerinizi ve dişlerin hangi sebeple ve ne kadar bir süre içinde kaybedildiğini de kapsayan iyi bir geçmiş hikâyesini alarak başlar. Bu muayenede ağız dışı ve ağız içi değerlendirmeler gerçekleştirilir.

Ağız dışı muayenede yüze ait asimetriler, gülüş çizgisi ve varsa diğer normal dışı durumlar belirlenir.

Ağız içi muayene sistematik bir şekilde yumuşak dokuların, ağız içi hijyenin, dişeti sağlığının ve dişlerin kapanışın ve varsa protezlerin değerlendirilmesini içerir. Muayene kayıp diş bölgelerini de kapsar, var olan mesafe ve boşlukla diş eti dokuların ilişkisi de göz önüne alınır.

Bu gerçekleştirildikten sonra dental panoramik görüntüleme ve periapikal  görüntüleri de içeren filimler alınır.

Bu tedavi öncesi değerlendirme sonunda, sizin implant tedavisine uygun olup olmadığınıza dair bilgi verilir.

Kalan dişlerinizin bundan sonraki durumunu da içeren bir ayırıcı tanı yapılır ve başlangıç tedavi planlaması yapılır. Bu plan sırasında herhangi bir hastalık veya anormal bulgu, implant tedavi planlaması öncesi değerlendirilir. Bu aşama süresince şüpheli ve kötü görünümlü dişler belirlenir ve planlama üzerindeki etkilerine göre koruma veya çekim kararı verilir. İmplant tedavisi için sorun yaratma olasılığı olan dişler için çekim kararı verilebilir ve bunun gerekçesi net olarak gösterilir.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.6 / 5. Oy sayısı: 171

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂