KIRIK DİŞ ESTETİK TEDAVİSİ

Çeşitli nedenler ile kırılmış veya çatlamış dişlerin estetik sorun yaratması öncelikli hasta şikayetidir. Ancak biliyoruz ki diş minesi dişi koruyan bir  zar gibidir. Mine tabakasının altında dentin tabakası gözenekli ve opak görünümlü bir tabakadır. Mine tabakasına gör 10 kat daha yumuşak olan dentin diş çürüğünün oluşması ve ilerlemesi için elverişli bir ortam yaratır. Gözenekli yapıda biriken bakteriler dayanıksız olan bu tabakayı yumuşatır ve tübüller içerisinden dişin pulpa odasına ilerler.

Dişin siniri ve damarlarını muhafaza eden pulpa odası bakteriler ile karşılaştığında diş ağrısı başlar. Bu durumun öncesinde soğuk ve sıcak ile diş hassasiyeti  oluşur. İşte hassasiyet başladığında zaman kaybetmeden doktora gitmek gerekir. Sorun ilerlemeden zamanında önlem alınırsa kolay bir şekilde tedavi edilebilir. İlerlemiş diş çürükleri ve problemler her zaman daha zor çözülür. İlerleyen durumlarda Dişin tedavi edilmesi daha zordur. Erken teşhis edilen bir probleme göre daha uzun süre alır. Hem uzun tedavi süreci hem de daha riskli ve problemli bir sürece girmemek için zamanında müdahale büyük önem taşır. Bir dişin ağrı yapması veya soğuk sıcak hassasiyet yapması tıpkı kırmızı bir alarm gibi sizi diş hekimi ziyareti için uyarır. En kısa süre içerisinde diş hekimine giderek mevcut durumu kontrol ettirmelisiniz. Başlamış bir problem var ise ilerlemeden Tedavi edilebilir. Zamanında diş tedavileri hem daha ucuz olacaktır hem de daha kısa süreli ve sonuçları da daha başarılı olacaktır.

Özellikle dişler üzerinde kırık ve çatlak bulunması nedeni ile ihmal edilen dişler zaman içerisinde kanal tedavisine kadar giden bir süreç izlerler. Hem diş estetiği olarak olumsuz etkilenir hem de biyolojik olarak enfeksiyona açık bir hale gelir. Diş üzerine bir travma geldiğinde ardından sızlama problemi varsa diş hekimine gitmeniz gerekiyor demektir. Darbe alan bir işte her zaman kırık olmayabilir. Dişin pulpa odası zarar gördüyse zaman içerisinde canlılığını kaybeder ve nekroz olur. Pulpa odası ölü olan bir diş enfeksiyon yapmak için elverişli bir ortamdır. Dişin rengi zaman içerisinde koyulaşır ve kökü ucunda enfeksiyon başlar. Diş üzerine bastırdığınızda ağrımayan veya hassasiyet yapmaya başlar. Görüntülerinde kök ucunda ve bir alan fark edilir. Dişler yapılacak canlılık testlerinde ise diş tepki vermez. Dişin ölü yani cansız olduğu anlamına gelen vitalometre kontrolünde negatif değer kanal tedavisi yapımını gerektirir.

Kanal tedavisinde dişin içerisindeki sinirler alınır. Kök kanalları içerisi boşaltılır ve kanal duvarları dezenfekte edilir. Kanal şekillendirilir. Kanalın içerisine doldurulacak kanal dolgusu için uygun bir genişlik ve temiz bir kanal duvarı elde edildikten sonra kök kanalı doldurulur. Kanal tedavisi olan dişler üzerine diş kaplaması yapıldığında uzun yıllar boyunca sağlıklı bir şekilde kullanılabilmektedir. Kanal tedavisinden sonra dişin rengi koyulaşır. Kaplama yapıldığında hem estetik olarak hem de dayanıklılık olarak kazanım elde edilir.

Kırık dişin estetik tedavisi kaplama ile yapılabildiği gibi kompozit Bonding yöntemi ile de sağlanabilir. Diş renginde uygulanan kompozit malzeme kısa süre içerisinde uygulanabilmesi bakımından avantaj sağlar. Ancak sigara çay kahve tüketimi fazla olan kişiler için zaman içerisinde renklendirme problemi ortaya çıkacaktır. Porselen veya zirkonyum diş kaplamalar kadar uzun ömürlü olmayan kompozit dolgu ile bonding uygulaması geçici olarak birkaç yıl kullanılmak için ideal olabilir. Daha sonra dişe zirkonyum diş kaplama veya porselen diş kaplama uygulanmalıdır.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.6 / 5. Oy sayısı: 209

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂