Ön Diş Estetiği

Hayata enerji veren mutlu gülüşler için insanın kendisine güvenmesi gerekir. Özellikle gülümseme sırasında dişlerinin güzel görünmediğini düşünen insanlar elleri ile ağızlarını kapatırlar. Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya bu hareketin aslında istemsiz olarak yapıldığını söyledi ve dişlerini yaptığımız hastalarımız zaman içerisinde bu ağız kapatma alışkanlıklarından vazgeçiyorlar dedi. Ön diş estetiği yazısında da belirttiği gibi özgüven için son derece önemlidir.

Ön diş Zirkonyum kaplama
Ön diş Zirkonyum kaplama

Ön diş kırıklarında veya çürüklerinde dolgu ile yapılan estetik diş tedaviler zaman içerisinde renk değiştirebiliyor. Aynı şekilde dişin diğer bölgelerinde de benzer sorunlar çıktığında  estetik olarak olumsuz bir görüntü ortaya çıkıyor. Ön diş bölgesine yapılan estetik dolgulara her yıl bakım yapılması gerekiyor. Kenar uyumları kontrol edilerek cilala yapılmalıdır diyen Kızılkaya estetik olarak tatminkar olamayan dolguların bulunması durumunda da lamina diş veya metalsiz diş kaplamaların günümüzde alternatif olarak kullanılabildiğini belirtti.

Korudent diş kliniği olarak modern estetik diş kaplama tekniklerini en uygun endikasyonu seçerek uygulamanın önemini biliyoruz diyen Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya kararın hasta ile birlikte verilmesi gerektiğinin de altını çiziyor.

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya “Ön diş estetiği ni olumsuz etkileyen sorunlardan bir tanesi de asit erezyonu. Asitli içecekler (şeker içerip içermemesi önemli değildir), meyve suları (taze sıkılmış veya hazır ), bazı meyvalar, gazlı içecekler, şalgam ve turşu suyu dişlerde erozyon adı verilen aşınmalara yol açıyor. Bu gibi maddelerin alınma sıklığı ve miktarı ağızda meydana gelen erozyonun şiddetini etkilemektedir.Aynı şekilde kullanılan  içeceğin içerdiği asit önemli” diye konuştu.

Diş minesini bu alınan asitlerin zamanla aşındırmaya başlamasıyla, dişlerde ilk etapta aşırı hassasiyet ve sonraki aşamalarda da, dişlerde sarı lekeler, şeffaflık, diş uçlarında çatlaklar oluştuğunu son aşamada ise, aşınmaların devamı ile diş yüzeyinde çukur alanlar oluştuğunu açıkladı. Asit erozyonunda kişiyi en çok rahatsız eden husus ise hassasiyettir. Sıcak veya soğuk yiyecekler dişte hassasiyete yol açarak dişte sızlamalara sebep olur. Asit erozyonun etkilerinden kurtulmak için hastanın diş hekimine gitmesi gerekir. Hastalığın başlarında çeşitli koruyucu önlemlerle kolayca tedavi edilebilen erozyon, ciddi boyutlara ulaşırsa, etkilenen dişlerin şeklinin ve işlevlerinin düzeltilmesi ve korunması için adhesif diş tedavisine gerek duyulur. Bu durumda lamina diş kaplaması veya estetik zirkonyum diş kaplama veya cam seramik diş kaplamaları çok iyi sonuçlar verir dedi.

 

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.7 / 5. Oy sayısı: 204

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂