Ön Dişlerde Zirkonyum mu E Max kaplama mı?

Bugün sizlere seramik restorasyonlar restorasyonlarda kullandığımız materyallerin tipleri ile ilgili bilgi vermek istedik. Özellikle estetik çalışacağımız hastalarda en sık karşılaştığımız sorulardan bir tanesi zirkonyum nedir? Empress nedir? Hangisi daha uygun arkada da kullanılabilinir mi? ve benzeri sorular.

Ön Diş Kaplama Malzemeleri

Zirkonyum diş kaplama malzeme olarak öncelikle çiğneme kuvvetlerine yüksek direnç göstermesi ve biyolojik uyumluluğu sayesinde günümüzde en önemli diş kaplama materyerlerden biridir estetik anlamda elmas gibi düşünebilirsiniz. Hem çok güçlü dirençli, hem de oldukça estetik bir materyal. Ancak zirkonyuma malzemenin sahibi olduğu yoğun kristalin yapı sebebiyle oldukça opak bir görüntüye sahiptir ve uygulanan diş kaplamalarına doğal dişe yakın bir ışık geçirgenliği maalesef kazandırılmaktadır.

Empress Diş İle Ön Diş Estetiği

Dolayısıyla ilk başta da değindiğim gibi güçlü dirençli olmasına rağmen zirkonyum ön bölge için uygun bir estetik seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Zirkonyumu ön bölgede tercih etmiyoruz ama bunun yerini Aynı dirençte olmasa bile ön bölge için kabul edilebilir. Bir dirence sahip olan cam iseramiklerden destek alıyoruz IPS cam seramikler olarak düşünebilirsiniz. Daha hassas daha ışık geçirgen yüksek estetik materyallerdir. Estetik seramiklerde dolayısı ile bölgedeki ilk tercihimiz muhakkak herkes enfes olmalıdır.

Zirkonyum, daha çok arka bölgede kullandığımız ışık geçirgenliğinin altyapı özelliği nedeniyle çok yüksek olmadığı bir materyaldir.

Ne Zaman Zirkonyum Kaplama?

Ancak bunun dışında eğer dişte ciddi bir renk leşme söz konusuysa örneğin oldukça yoğun kahverengi, kanal tedavisi işlemi görmüş ve rengi değişmiş dişleriniz olabilir. İç beyazlatma yapılmış ama istediğimiz sonucu elde etmemiş, uaşamamış olabiliriz renk olarak. Bu tip durumlarda zirkon alt yapıdan yararlanabiliyoruz ama üst yapıda muhakkak yine cam seramiklerden destek alarak zirkonyumda elde edemeyeceğiniz şeffaflığı elde edebiliyoruz.

Dolayısıyla zirkonyum, daha çok arka bölgede kullandığımız ışık geçirgenliğinin altyapı özelliği nedeniyle çok yüksek olmadığı bir materyaldir. Oldukça direnci yüksektir. Alka bölge için rahat kullanım sağlamaktadır. Bize ön bölgede ilk tercihimiz IPS Emax a olabilir. Doğal dişe yakın bir estetik sonuca kavuşturmaktadır.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 3.7 / 5. Oy sayısı: 3

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂