Ortodonti Tedavisi (Diş Teli mi Şeffaf Plak mı?)

Şu an gelişen teknoloji sayesinde daha önceleri yetişkin hastalarda yapılamayan eğri diş düzeltme uygulaması yani ortodonti tedavisi artık her yaşta kolaylıkla ve başarıyla yapılabilmektedir. Günümüzde yetişkin hastalarda dişleri ilgilendiren çapraşıklıklar, dişler arasında zamanla oluşan boşluklar, komşu dişlerin çekilen dişin boşluğuna devrilmesi ile oluşan yer kayıpları, dar gülümseme hattı, dişeti çekilmeleri sebebiyle oluşan dişlerin daha fazla görünmesi gibi pek çok problemin ortodontik tedavi ile düzeltilmesi mümkündür.

En yaygın kullanım alanlarını sıralayacak olursak;

  • Dişleri ilgilendiren eğrilikler,
  • Dişler arasındaki boşluklar, diastemalar,
  • Çekilen dişin yanındaki dişlerin devrilmesi ile oluşan yer kayıpları,
  • Dar gülümseme hattı sayılabilir.

Bununla birlikte son zamanlarda sıklıkla uygulanan implant yerleştirmek için gerekli boşlukların hazırlanması gibi protez yapımı öncesi hazırlıklar da ortodonti tedavisi ile yapılabilmektedir.

Günümüzde ortodonti tedavisi farklı yöntemler ile uygulana bilmektedir. Bu yazıda eyri dişleri ve çeneler arası ilişkileri düzeltmek amacıyla kullanılan tedavi yöntemleri hakkında genel bilgiler verip ortodonti tedavi fiyatları ile ilgili de bilgilendirmeler yapacağız. Bu konuda bize yardımcı olan tecrübeli diş hekimi Sertaç Kızılkaya ya teşekkür ederiz kendisi İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Klinği kurucusudur.

Ortodonti Tedavi Yöntemleri

Aralıklı diş kapatılması ile estetik
Aralıklı diş kapatılması ile estetik

Farklı vakalar için uygulanan diş düzeltme teknikleri farklı olmaktadır. Bilgisayar teknolojisinin devreye girmesi ile birlikte yeni diş düzeltme yöntemleri de uygulanmaya başlanmıştır. Bu yazıda sırası ile diş eğrilikleri için uygulanan tedavi yöntemleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Ortodonti uygulamalarında tedavi yöntemleri metal diş teli, estetik diş teli, şeffaf plaklar, lingual tedavi, ağız içi sabit apareyler,  ağız içi hareketli apareyler, ağız dışı apareyler, damaklık gibi farklı biçimlerde uygulanabilmektedir.

ağızdaki kullanım durumlarına göre genel olarak ikiye ayırmak mümkündür.

  1. Sabit Ortodonti (Braketli)
  2. Takılıp Çıkarılabilen Ortodonti (Apareyli)
Diş Teli Örneği Metal Braket örnek görüntüDiş Teli ve Fiyat aralığı için 05493474347

Metal diş teli, estetik diş teli, lingual tedavi, ağız içi sabit apareyler, ağız içi hareketli apareyler sabit ortodonti için kullanılır. 

Hareketli yani takılıp çıkarılabilen ortodonti tedavisi de şeffaf plaklar, ağız dışı apareyler, damaklık olabilmektedir.

Hangi Ortodonti Yöntemi En İyisi?

Hastanın kendine özel durumu ile hangi tedavi yöntem kullanılacağına karar verilir. Tedavide ilk muayene sonrasında mevcut durum tespiti yapılır. Çekilen röntgenler analiz edilir.  diş ve damak yapısı hangi tedavi yöntemlerinin kullanılması gerektiği ve tedavinin yaklaşık süresi ile ilgili bilgi sahibi olmamızı sağlar.

Diş Teli Mi Şeffaf Plak mı?

Şeffaf Aparey Plak ile Ortodonti
Şeffaf Aparey Plak ile Ortodonti

Şeffaf plaklarla ortodonti dişler üzerine takılan sabit ortodontiye göre

bir takım avantajlara sahiptir. Ancak düzenli ve disiplinli bir şekilde takılmadığında bu avantajlar yerine dezavantajlara ve başarısızlığa bıraka bilmektedir. Plakları günde 22 saat düzenli takıp Ağız bakımına dikkat edecek hastalar için şeffaf plak ile ortodonti tedavisi en verilebilmektedir. Ancak her bakanlığın şeffaf plak ile düzeltilebiltmesi de mümkün değildir. Bu nedenle klinik muayene ve hekim konsültasyonu sonucunda sizin için en uygun yöntem belirlenip size detaylı bilgiler verilmektedir.

Sonuç

Ekip olarak bizlerin amacı en iyi sonucu en kısa sürede almaya çalışmaktadır. Tedavi için hastanın bütçesine uygun bir plan seçilmesi önemlidir. Ekip ile hasta işbirliği sayesinde tedavi planlanan süre içerisinde başarıyla tamamlanabilmektedir.

 

 

Türkiye'de diş estetiği yaptırmak
Diş estetiği ve zirkonyum şeffaf plak ortodonti fiyatları için randevu alabilirsiniz

 

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.7 / 5. Oy sayısı: 154

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂