Porselen Diş Dolgusu: İnlay & Onley

Porselen İnley Dolgu
Porselen İnley Dolgu

Dişte, çürük sebebiyle madde eksildi ise ilk akla gelen çözüm diş dolgusudur. Ancak oluşan çürük hayli ilerlemiş ve dişin kötü görünmesine sebep olacak kadar yayılmış ise estetik dolgu olarak bilinen inley ve onley dolgular yaptırılabilir. Normal dolgu da olduğu gibi dişin çürüyen ve hacim hacmi azalan kısımları porselen kaplama gibi oluşturularak tamamlanır. Azı dişler için klinikte uygulanan kompozit dolgular neredeyse doğal azı dişi kadar sağlam ve onun gibi doğal görünüm sağlamaktadır. Bu sebeple bu tarz dolgular günümüzde fazla uygulama sahası bulamazlar.

İnley ve Onleyler,

  • Yüzeyinde fazlaca madde yitimi olan veya birden fazla tarafında kırıklar bulunan azı dişlerde uygulanabilirler.
  • Yan yana iki dişte arayüz çürüğü oluştuğunda ideal bir temas noktası bulunamadığında uygulanabilir.
  • Kanal tedavisi görmesi nedeniyle sıvı yitimi yaşamış ve bu yüzden kolay kırılacak hale gelmiş dişlerde dayanıklı bir yüzey elde etmek için uygulanabilir.

Azı Dişlerinde İnley & Onley Dolgu

Azı dişlerinin çiğneme yüzeylerinde doğal gibi görünen bir sonuca ulaşmak ve aşınmaya karşı dayanıklı restorasyonlar yapılmak istediğinde inley ve onley dolgu kullanılabilir. Diş hekimliği alanında klasik dolgulara nazaran kenar sızıntısının daha az olduğu söylenen inley onley dolgular bilhassa ağızda asit tüketimi çok olduğunda tercih edilir.

Kaplama gereken durumlarda inley dolgu kullanılarak dişin dayanıklı gelirinden aşındırma önlenebilir. Porselen malzemeden yapıldıklarından dolayı yüzeyleri harikulade cilalı olur ve yemek artıklarının tutunmasına, bakteri plaklarının oluşmasına müsade etmezler. Laboratuvar alanında oluşturulduklarında dolayı dişlerin birbirine temas ettikleri alanda yüzeyleri kusursuza yakın bir şekilde hazırlanır ve ağız içinde diş yüzeyine yapıştırılır. Diş ile pasif bir biçimde adaptasyona girdileri için dişe destek olurlar, kırılma olasılığını en aza indirirler, fakat tamamıyla engellemelerinin imkanı yoktur.

Porselen Onley Dolgu
Porselen Onley Dolgu

İnlay & Onley Porselen Dolgu Fiyatları

Sistemin en kullanımı esnasında en büyük sıkıntı maliyetinin dolgu fiyatlarından fazla olmasıdır. Kabaca maliyeti dolgu fiyatının 4-5 katı kadar olmaktadır.

İnlay & Onley Porselen Dolgu Tedavi Aşamaları

Uygulama sürecinde en iki bazen üç seans tedavi için hekime gitmeniz gerekebilir. Tam olarak uyum sağlanamadığında tekrar başa dönmek ve tekrarlamak gerekliliği vardır bu sebeple klinik pratiğinde uygulama sahası kısıtlı kalır.

İhtiyaç olduğundan biz hastalarımıza inley veya uygulamasını tavsiye etmekteyiz. Hastanın durumu uygun olduğunda uygulanan titiz bir çalışma ile oldukça iyi sonuçlar elde edilebilmektedir.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 1

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂