Porselen Diş

Seramikler belki de insanlar tarafından yapay olarak üretilen ve laboratuvar araştırmalarında kulanılan ilk materyaldir. Diş Hekimliğinde kullanılan  seramiklerin MÖ 23000 yılından bugüne kadar kadar olan gelişmeleri insanların daha rahat çiğnemesine hizmet etmektedir. Dental Porselen bilimsel ve sanatsal gelişimi endüstriyel gelişim ile birçok yönden paralel bir ilerleme göstermiştir. Dentin ve minenin optik özelliklerini en iyi taklit eden yüksek dayanıma sahip dental seramikler özellikle 20. yüz yılda gelişim göstermiştir. Seramikler yapım yöntemlerine göre sınıflandırılmıştır, seramiklerin evrimi, formulasyonu, kuvvet dayanımı ve aşınma karakteristiği değerlendirilmektedir.

Porslen Diş Kaplama
Porselen Diş Kaplama

1. Dökülebilir Porselen Sistemleri: Dicor (Dentsply, A.B.D) Cerapearl (Kyocera, A.B.D)

2. Refraktör Day Üzerinde Fırınlanan Porselen Sistemleri: Cerestore\ Alceram (Innotek Dental Corp., A.B.D) Mirage (Myron Int, Inc. Kansas City, Kan.) Optec (Jeneric, Pentron Inc., A.B.D) Hi-Ceram (Vita-Zahnfabrik, Almanya) In-Ceram Alumina (Vita-Zahnfabrik, Almanya) In-Ceram Spinel (Vita-Zahnfabrik, Almanya) In-Ceram Zirkonya (Vita-Zahnfabrik, Almanya)

3. Isı Altında Sıkıştırılabilir Porselen Sistemleri: IPS-Empress (Ivoclar, Schaan, İsviçre) IPS Empres II (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liectenstein)

4. Bilgisayar destekli tasarım ve üretim tekniği; CAD-CAM Sistemi Procera AllCeram (Nobel Biocare, İsveç) Cerec (Siemens, Almanya) Lava (3M ESPE, St. Paul, Minn) Cercon (Dentsply Ceramco, York Pa ) DC-Zirkon (DCS Dental AG, Allschwill, İsviçre) Denzir (Decim AB, Skelleftea, İsveç)

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.8 / 5. Oy sayısı: 175

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂