Şeffaf Aparey Plak ile Ortodonti Fiyatları

Şeffaf plakların ağza takılması ve kullanımıyla ilgili bu yazıda sizlere bilgi vermeye çalışacağım. Dişlerin düzeltilmesi için kullanılan ortodonti yöntemlerinden bir tanesi olan şeffaf aparey diş teli tedavisine alternatif bir tedavi olarak uygulanmaktadır. Dişler üzerine metal veya seramik butonlar braketler yapıştırılmaz. Sadece bir kaç diş üzerine kompozit buton takılır ve kompozit beyaz renkli olduğu için görünmez. Yöntemin tercih edilmesi için bir çok sebep vardır. Özellikle sistemin hastaların günlük yaşantıda kullanım estetiği bakımından olumlu avantajı vardır. 

Sistem ne kadar çok başarılı olursa olsun her vaka için kullanıma uygun olmayabilir. Diş hekiminin sizden alacağı ölçüyü laboratuvarın analiz etmesi sonucunda size şeffaf plaklar ile dişlerinizin düzeltilip düzeltilemeyeceği hakkında bilgi verebilir. 

Sistemin büyük avantajlarından bir tanesi olan istenildiği zaman çıkarılabilmesi bazen dezavantaja dönüşebilir. Disiplinli bir şekilde aparaylerin takılmaması dişlerin düzelmesini engeller. Bu nedenle günde 20 ile 22 saat gibi bir süre apareyleri takamayacak olan kişiler için bu tedavi uygun olmayacaktır. Şeffaf aparey kullanımında dikkat edilmesi gereken doğru teşhis koymak ve tedavi planını doğru yapmaktır.

Şeffaf aparey ile ortodonti tedavisinde dikkat edilmesi gereken önemli konulardan birisi de plakların takılmadan önce iyi temizlenmesi, plağı takarken ellerin temiz olması ve plak çıkardıktan sonra fırçalayarak saklama konusunda saklanmasıdır.

Aparey in takılıp çıkarılması sırasında hangisinin önce takıldığı önemli değildir. Takarken önce orta kısım üzerine yerleştirilmeli ve ortadan her iki yönde arka dişlere doğru bastırarak dişlerin üzerine oturması sağlanmalıdır. Aparey in yerine oturması için ısırma yapılmamalıdır. Apareyi takmak için ısırma yapılırsa apareyi kırılabilir.

Çıkarmak için de dikkatli olunmalı her iki arka bölgeden öne doğru çekerek dikkatlice çıkarılmalıdır. Buton sayısı arttıkça ileri takılması ve çıkarılması daha fazla zor olabilir . Aparayı çıkarmak için sert cisimler kullanmak önerilmez. Plağa ve kendinize zarar verebilirsiniz. 

ŞEFFAF PLAK TEMİZLĞİ NASIL YAPILMALIDIR? 

Ortodonti için şeffaf aparey plak fiyatları
Ortodonti için şeffaf aparey plak fiyatları

Şeffaf plak çıkarıldıktan sonra dişler fırçalanmalı ve kururulanmalıdır. Şeffaf aparey içerisinde bir miktar diş macunu uygulanarak fırçalamak uygun olacaktır. Bazı diş protez temizleyici tablet veya macunlarından şeffaf plaklara zarar verdiğini biliyoruz. Protez temizleme kimyasalları kullanılmamalıdır. Temizlik için kullanılan diğer asla kullanılmaması büyük önem taşır.

Şeffaf plakların yapıldığı malzemeye karşı bazı insanlarda alerji görülebilir. Böyle bir durumdan en kısa zamanda diş hekiminize bildirmeniz yerinde olacaktır.

Eylül işleri düzeltmek amacıyla ortodonti amaçlı kullanılan şeffaf günde 20 saat ağızda kalır. Arayı gün içerisinde çıkardığımızda ve yemek yedikten sonra dişleri fırçaladınızda apareyı da fırçalama gerekir.

Şeffaf plak kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli konular:

Her yemek öncesi mutlaka parayı verin çıkarılması gerekir. İçecek için sıcak içecekler ve o parayı deforme olacağı için mutlaka çıkarılması. Oda sıcaklığı nda ılık su içilirken plakları çıkarmayabilirsiniz.

Ara öğünler veya yemek sonrası dişlerin fırçalanması gerekir. Diş ipi kullanımı mutlaka gerekir. Fırçalama için uygun bir ortam yok ise en azından ağzın su ile iyice çalkalanması ve şeffaf apareyin de yıkanarak ağza takılması önerilir. Diş hekiminde yapılacak düzenli ağız kontrolleri sırasında sorun veya şikayetleriniz varsa iletebilirsiniz.

Plakları nasılsın ile birlikte bir size bir adet saklama kutusu da verecektir. Çıkardıktan sonra apareyi mutlaka kutusunda muhafaza etmelisiniz. Peçete içine veya tabak kenarına koyulan aparatın çöpe atılma riski büyüktür. Uzun yıllar edindiğim tecrübe ile bunu size rahatlıkla söyleyebilirim. Kaybetme nedeni ile yeni plağın yapılması size maddi olarak külfet getirecektir.

PLAK İLE ORTODONTİ YAPILIRKEN AĞRI OLUR MU?

Bir çok insan parayı kullanırken çok rahat ettiğini söyler. Ancak dişlerin hareket içerisinde bir reaksiyon olması bir şey arabasına olabilmektedir. Bilgisayar destekli yapılan şeffaf plak ile diş hareketinde kuvvetler dengeli ve 

ölçülü olduğu için aşırı bir ağrı olmayacaktır. Her değiştirilen plak ile dişler üzerine yeni bir kuvvet uygulanır. Sizi rahatsız eden bir ağrı olduğunda her zaman kullandığınız bir ağrı kesici içebilirsiniz. Şiddetli veya devam eden bir ağrı pek görülmez. Böyle bir durum normal dışı olduğu için hekiminize bilgi vermeniz önerilir.

ŞEFFAF PLAK İLE KONUŞMAM DEĞİŞİR Mİ?

İlk kullanmaya başladığınızda mutlaka fark hissedersiniz. 2 ile 3 gün içerisinde kullanmaya devam ettikçe konuşmanız normale döner. Ağızda kullanılan diş tellerinin de konuşmayı bir miktar etkilediğini unutmamak gerekir. Konuşma fonksiyonu dilin  alışmasına bağlı olarak düzelecektir.

ŞEFFAF APEREY PLAK FİYATLARI

Ortodonti tedavileri uzun zaman alması ve kullanılan malzemelerin yüksek maliyetli olması nedeni ile çoğu zaman hastalar için pahalı bir tedavi olarak bilemiyoruz. Şeffaf plaklar ile dişlerin düzeltilmesi işleminde çok sayıda plak hazırlanması gerekir. Şeffaf plak ile işlerini düzeltmek isteyen hastalar nerede ise diş teli takan hastalar ile aynı ücreti ödemeleri gerekir. Şeffaf apareyler sağladıkları avantajlar ile tercih edilen ortodonti tedavi yöntemidir.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.6 / 5. Oy sayısı: 173

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂