Şeffaf Diş Plağı Fiyatları

Dişler için tedavi öncesi fiyat bilgisi almak yapılacak işlemin süresini öğrenmek ve tedavinin varsa alternatifleri hakkında fikir sahibi olmak tabiki insana daha iyi karar vermesi için yardımcı olmaktadır. Bu yazıda Şeffaf diş plağı ile ilgili bilgiler alacaksınız. Konuyu tecrübeli Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya’dan aldığımız bilgilerle size aktardık. Öncelikle şeffaf diş plağı diş hekimliğinde hangi amaçla kullanılır diye sorduk Diş Hekimi Kızılkaya ya.

İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniğinde hastalarından zaman ayırarak bizleri bilgilendirdiği için de kendisine öncelikle teşekkürlerimizi iletip aldığımız bilgileri sizlere aktarmaya başlayalım.

Ortodonti Amaçlı Şeffaf Plak Kullanımı

Yaygın olarak şeffaf plakların kullanımı ortodonti tedavisi için gerçekleşmektedir. Günümüzde telsiz ortodonti olarak ifade edilen yöntem sayesinde eğri dişler düzeltile bilmektedir. Şeffaf plakların artık yaygın kullanımı bu yönde olmaktadır. Daha iyi anlaşılabilmesi için konuyu iki başlık halinde anlatalım.

Şeffaf aparey şeffaf plak ile telsiz ortodonti Türkiye de başarı ile uygulanan bir yöntem. En Yaygın ORTHERO markası kullanılmaktadır.

 

1-Tel tedavisi sonrasında dişlerin tekrar eski pozisyonunu almasını engellemek için şeffaf plaklar kullanılabilmektedir. Burada hasta önce tel tedavisi ile dişlerini düzelttirir. Daha sonra düzelen dişleri muhafaza etmek amacı ile şeffaf plaklar kullanılır. Genellikle altı ay ile 3 yıl giib süren bir süre şeffaf plakların kullanıldığını görebilirisiniz. Burada ilk başta şeffaf plaklar gece ve gündüz düzenli kullanıldıktan sonra diş ve kemik yapısına bağlı olarak ikinci aşamada sadece geceleri plakları takılması ile pekiştirme tedavisi tamamlanabilmektedir.

2-Tel takmadan eğri dişleri düzeltmek için şeffaf plakların kullanılması. Bu yeni yöntem sayesinde dişlere metal veya seramik diş braketleri ve teller uygulanmadan sadece diş plağı ve gerektiği kadar buton uygulaması yapılarak eğri dişler düzeltilmektedir. Yaklaşık 1990 lı yılların başında ilk olarak uygulanmaya başlanan bu yöntem artık bilgisayar tasarımı ve üretimi ile giderek yaygınlaşmış ve ülkemizde de sıklıkla kullanılan bir yöntem haline gelmiştir. Şahsen 5 yıl öncesine kadar yurtdışına göndermek zorunda kaldığım ölçüleri artık ülkemizde çok daha uygun fiyatlar ile yaptırabildiğim için çok mutluyum diyen Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya çok sayıda eğri diş şikayeti olan hastaya şeffaf plak uygulayarak estetik diş görüntüsü kazanmasını sağladığımız için de çok mutluyuz dedi.

Cerrahi Guide Amaçlı Şeffaf Plak Kullanımı

Diş hekimliği yaratıcılıkta sınır tanımıyor. Ağız ölçüsüne göre yapılan şeffaf plaklar ile implant uygulamaları da giderek yaygınlaşmaya başlayan tedavi yöntemlerinden biri olmuştur. Ağızdan alınan ölçü dijital ortama aktarıldığında tomografi görüntüsü ile çakıştırılarak çene kemiğinin durumu dişlerin durumu üç boyutlu analiz edilebilmektedir. Bu veriler sayesinde kişiye yapılacak implantın konumları belirlenerek implant uygulamasında kullanılacak rehberler de şeffaf plaklar ile uygulandığından hastalar şeffaf plak fiyatı olarak bazen ortodonti amaçlı şeffaf plak fiyatı ile cerrahi amaçlı şeffaf plak ücretini birbirine karıştırıp yanlış bilgi alabilmekteler.

İmplant için kullanılan şeffaf plaklara cerrahi şablon veya cerrahi guide ile implant uygulaması adı verilmektedir. Telsiz ortodonti uygulamasında kullanılan şeffaf plaklar ise tamamen farklıdır ve diş eğriliklerini düzeltmek amacı ile kullanılmaktadırlar. Şeffaf plak ile ortodonti yazımızı okuduğunuzda bu konunun detaylarını ve şeffaf plak fiyatlarını da öğrenmek mümkün olmaktadır. Cerrahi şablon ile implant uygulama fiyatları hakkında da cerrahi guide ile implant yazımızda bulabilirsiniz.

 

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 1

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂