Sinüs Lifting Ameliyatı

Üst çenede azı dişler bölgesinde implant yapılması gerektiğinde öncelik ile kemik durumunu kontrol etmek gerekir. Çünkü bu bölgede sinüs lifting adı verilen cerrahi işlem gerekebilir.  Peki nedir sinüs lift. Adından da anlaşılacağı gibi sinüs ün kaldırılmasıdır. Sinüs burnumuzun içerisindeki hava odacıklarına verilen isimdir. Sinüs lifting de bu odacığın tabanının kemik tozu ilavesi ile yukarıya alınmasıdır.

Diş Cerrahi operasyonu
Diş Cerrahi operasyonu

Neden sinüs lifting gerekir? Dişlerin kökleri üst çenede sinüs boşlukları ile komşudur. Diş çekildiğinde bu boşluklar yer çekiminin de etkisi ile aşağıya doğru sarkarlar. Diğer taraftan da çene kemiği içerisinden diş çekildiği için kemikte erime meydana gelir . Rezorpsiyon adı verilen çene kemiği erimesi ve sinüs boşluğunun da aşağıya sarkması ile bu bölgedeki kemik hacmi azalır. Genellikle implant için 10 mm kemik yüksekliği gerekir. Üst çene azılar bölgesinde istenilen yükseklikte kemik bulunmadığı durumlarda sinüs boşluğunun alt duvarı kemik tozları eklenerek yükseltilir. Bu işleme sinüs  kaldırma anlamına gelen sinüs lifting adı verilmektedir.

Sinüs lifting ameliyatı zararlımıdır? Hayır kurallara uygun yapıldığında zararlı değildir. Tam aksine implant şansınız olacağından sizin için yararlıdır.

Sinüs lifting ameliyatı sonrası: Yüzde şişlik morluk ağrı olabilir. Doktor tavsiyelerine uyduğunuzda bir hafta içerisinde normale dönecektir.

Sinüs lifting ameliyatı videosu sizi korkutabilir. Cerrahi işlemler kanlı olduğu için ameliyat videoları koymayı uygun görmüyorum. 

Error: Contact form not found.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.7 / 5. Oy sayısı: 201

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂