UZUN ÖMÜRLÜ DİŞ TEDAVİSİ

Kendi dişlerimizin yerini hiçbirşeyin tutmayacağını sıklıkla duyar veya söyleriz. Amaç iyi çiğnemek, güzel görünmek ise kendi dişlerimizden vazgeçtiğimiz de olur. Tabi böyle cesaretli bir kararı verirken yapılacak dişlerin de uzun ömürlü ve dayanıklı olduğundan emin olmak gerekir. Aslında malzeme sağlam ve dayanıklı olsa bile yeterli değildir. Asıl önemli olan diş kaplama ve diş köprüsünde biyolojik uyumdur. İmplant diş için de aynı uyum söz konusudur.

BİYOLOJİK UYUM NEDİR?

Zaman zaman duyduğumuz ve okuduğumuz biyolojik uyum hakkında tam doğru ve yeterli bilgi sahibi değiliz aslında. Kullanılan malzemenin toksik özelliklerinin olmaması, vücudumuzda alerjik reaksiyon oluşturmaması malzemenin biyolojik uyumlu olduğunu gösterse bile ihtiyacımız biyolojik uyumlu malzeme değil biyolojik uyumlu tedavidir.

Biyolojik uyum diş hekimliğinde kullanılan biyolojik uyumlu malzemenin ağızda uyumlu bir şekilde uygulanmasıdır. Diş eti, çevre dokular, komşu dişler, karşı çenedeki dişler ve dil bu uyumun en önemli komponentleridir. Doğal dişi taklit etmek genellikle biyolojik uyumlu diş kaplama, köprü ve protezlerinin başarısını arttırır. Bazen dişin diziliş bozukluğu olabilir. Bu durumda dişleri olması gereken yerlere koymak gerekir. Bazı durumlarda da dişin şekli bozuk olur. Sıralanışı doğru ancak şekli bozuk olan bir diş için de doğru yerleştirme yapıldığında doğru morfoloji uygulandığında iyi bir sonuç alınacaktır. Uzun Ömürlü diş tedavisi için doğru malzeme kullanımı ve doğru uygulama yapılması gerekir. Hangi  tedavi uygun olacağı tecrübeli ilgili hekim tarafından belirlenip uygulandığında uzun Ömürlü diş tedavisinden bahsetmek mümkündür. Diş kaplamaları, dolgusu, kanal tedavisi ve diş protezi uygulamaları için ödenen ücret de kullanım süresine göre değerlendirilmelidir.

Zirkonyum ve implant fiyatları
Zirkonyum diş fiyatları ve implant fiyatları

Örneğin iyi yapılmış zirkonyum diş kaplama için yüksek fiyat ödense bile kullanım ömrü ile karşılaştırıldığında hiç de olmadığı rahatlıkla anlaşılacaktır. Porselen kaplama da ortaya çıkabilecek sorunlar göz önüne alındığında hem sağlık problemleri hem estetik problemler ödenen ücretin karşılığını alamadığınızı gösterir çoğu zaman. Oysa zirkonyum diş kaplama da biyolojik uyum mükemmeldir. Çevre dokular ile uyumluluk da sağlandığında yani iyi bir ağız içi hazırlık yapıldığı nda yıllar boyu sağlıklı estetik bir şekilde kullanabileceğiniz diş kaplama ve diş köprülerine sahip olabilirsiniz. Kullanım süresi göz önüne alındığında da zirkonyum fiyatının yüksek olmadığını görmekteyiz.

Benzer şekilde implantlar için de aynı durum söz konusu dur. İyi bir implantı yıllar boyu kendi diş kökünüz gibi kullana bildiğiniz halde ucuz implantlar da video kırılmaları veya kemik kaybı söz konusu olmaktadır. Burada malzemenin biyolojik uyumu plana çıkar. İmplant tedavisinde hem implantın vücut ile uyumlu olması hem de üst yapının doğru hazırlanmasıUzun Ömürlü ve fonksiyonel bir sonuç verecektir. Ucuz implant kullanılarak yapılan tedavilerde vida kırılması, vida gevşemesi, implant çevresindeki kemik dokusunun kaybedilmesi gibi istenmeyen ve telafisi mümkün olmayan sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

İstanbul Küçükçekmece Diş Kliniği Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ya verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederiz. www.drsertac.net sitesinden implant çeşitleri, implant fiyatları,zirkonyum diş fiyatları ile ilgili makaleleri okuyabilirsiniz.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.8 / 5. Oy sayısı: 124

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂