Zirkonyum Diş Kaplama Koku Yapar Mı?

Kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte zirkonyum diş kaplama ile ilgili bize gelen sorular da artış oldu. Sorulardaki artış nedeniyle zirkonyum diş fiyatları hakkında bir yazı yazmak istedim. İmplant fiyatları için yazdığıma benzer bir yazıyı zirkonyum diş kaplama için de yazacağım. Yazımda zirkonyum diş kaplamanın koku yapar mı yoksa yapmaz mı sorusunu yanıtlayacağım.

Zirkonyum Diş Kaplama ve Ağız Kokusu

Zirkonyum malzemenin olumlu özelliklerinden zirkonyum diş sayfasında bahsetmiştim.

Bugün ise zirkonyum kaplama konusunda çok sorulan başka bir soruyu yanıtlamak istiyorum. Zirkonyum kaplamanın ağızda koku yapıp yapmayacağı ile ilgili soru, çoğu zaman diş kaplaması yaptırmadan önce sorulur. Bazı hastalar “Diş tedavilerinde meydana gelen sorunların tedavi fiyatı ile ilgili olduğu anlaşılır mı? Daha pahalı olan kaplamayı yaptırsaydım ağzımda koku olmaz mıydı?” diye soruyor.

Ön diş Zirkonyum kaplama
Ön diş Zirkonyum kaplama

Yazımda zirkonyum ve zirkonyum diş kaplama hakkında detaylı bilgilendirme yapacağım. Lütfen yazımın tamamını okuyun. Zirkonyum diş kaplama koku yapma riski taşır mı? Zirkonyum ile porselen diş kaplama arasında ne gibi farklar var bulunuyor? Lamine mi tercih edilmeli zirkonyum mu? En iyi diş kaplama malzemesi hangisi? Eğri olan dişleri zirkonyum kaplama ile düzeltmek mümkün mü?

Hastalar kaplama yaptıklarında ağız kokusu olup olmadığını kendileri gözlemleyebilir. İlk olarak ağız kokusunun sebeplerinden bahsedelim.

Ağız kokusu, ağızdaki herhangi bir sorunun belirtisi olarak ortaya çıkar. Kişi bazen kendisi fark etmese bile etrafındakiler bu kokudan rahatsız olur. Kişinin bu durumu fark etmesi çevresinden bir kişinin onu uyarması ya da ağız kokusunun çok artmasıyla mümkün olur. İlerlemiş rahatsızlıklarda, diş eti kanaması ile birlikte sabahları ağızda paslı tat hissi oluşması en önemli belirtilerdendir. Dişlerini düzenli fırçalayan kişilerde bile zaman zaman ağız kokusuna rastlanabilir.

Çoğunlukla dişlerinde dolgu ya da köprü gibi uygulamalar olan kişiler ağız kokusu sorunu yaşadıkları için kokunun kaplamadan veya alt dolgudan meydana geldiği düşünülür. Ağız kokusunun her zaman dış kaynaklı olmayabileceğini bilmek gerekir. Sinüs boşluklarındaki enfeksiyon ya da akciğerde yaşanan bir problem ağız kokusuna neden olabilir. Mide rahatsızlıkları da ağız kokusu yapar. Ağızda koku var ise ilk önce ağzın ve dişlerin kontrol edilmesi gerekir.

Yapılması gereken ilk şey, bir diş hekimine gitmektir. Böylelikle diş kaynaklı sorunlar daha kolay saptanıp ortadan kaldırılabilir. Mide veya akciğer kaynaklı bir kokudansa diş ve ağızdan kaynaklanan koku daha kolay bir şekilde yok edilir. Ağız ve dişler, besinlerin öğütülüp tükürükle ıslatıldığı ve sindirimin başladığı önemli bir organdır. Bu sistemde gelişen herhangi bir bozukluk, bazı olumsuzluklar ile devam eder. Mesela bir diş kaybı, sindirimin başlangıcında aksama nedenidir. Diş eti enfeksiyonu da büyün vücudu olumsuz etkiler.

Ağız kokusunda öncelikle dişlerin araştırmaya başlandığını ve ağız kokusunun kaynağının arandığını söyledim. Akciğerler ve mide kaynaklı ağız kokusunu saptamak ve tedavi etmek için çok sayıda tahlil yapmak gerekir. Endoskopi ve bronoskopi gibi tetkiklere kalkışmadan önce dişleri ve diş etlerini kontrol etmek gerekir.

Diş Etinden Kaynaklanan Ağız Kokusu, Tedavisi ve Zirkonyum Dişler

Alt ön diş estetiği için zirkonyum kaplama örnek
Alt ön diş estetiği için zirkonyum kaplama örnek

Kaliteli malzemenin kullanıldığı ve kaliteli işçilikle üretilmiş diş kaplamalarında koku sorunu olmaz. Kokunun diş kaplamalarından kaynaklandığı sanılsa da ağız kokusu çoğunlukla diş eti hastalıkları nedeniyle ortaya çıkar. Diş eti hastalıklarının nedenlerinden biri, belki de diş kaplaması ya da diş köprüsüdür. Fakat esas problem, diş etindeki hastalıktır. Diş eti kan dolaşımının bozulmasıyla birlikte kızararak şişer ve kanar. Bu süreçte bakteri plağı sayısında artış görülür. Diş etleri kanayan kişi, dişlerini daha az fırçalamaya başlar. Böylece diş eti hastalıkları daha çabuk ilerler.

Daha önceki yazılarımda da bahsetmiştim, diş eti kanaması aslında çok önemli bir uyarıdır. Diş eti kanamalarına zamanında müdahale edilmezse ilerleyen aşamalarda alttaki kemik dokusu da zarar görür. Diş etlerinde oluşan derin cepler, zamanla dişlerin sallanmasına ve hatta kaybedilmesine neden olabilir.

Çürük Yüzünden Olan Ağız Kokusunun Tedavisi

Çoğu zaman, çürük yüzünden oluşan ağız kokusunun diş kaplamasından kaynaklandığı sanılır. Kokunun nedeni farklı olabilir. Peki diş çürüğü neden ve nasıl kokuya sebep olur? Diş çürüyorsa dişim mide tabakasında bozulma meydana gelmiş demektir. Bunun sebepleri arasında asitli yiyecekler, travmalar, bakteri plağı, yüzeyde meydana gelen aşınmalar, kırıklar ve çatlaklar olabilir. Bu etkenler nedeniyle diş minesi bozulabilir.

Bakteriler dişin sert dokusu üstünde asit oluşturup yapıyı yumuşatır. “Kavite” olarak isimlendirilen çürük boşlukları oluştuğu zaman ise diş çürüğünü önlemek mümkün değildir. Kavite içinde birikmiş bakteriler ve yemek artıkları ağız kokusuna sebep olur.

Çoğunlukla iki dişin arasında görülen ara yüz çürükleri ilk oluşmayı başladıkları dönemde zor fark edilir. Düzenli diş hekimi kontrolü ile bu çürükleri tespit etmek ve tedavisini ilerlemeden yapmak mümkündür. Beslenme alışkanlıkları da mine tabakasının yumuşamasında ve çürüklerin oluşmasında oldukça etkilidir.

Besinleri ağızlarında çok tutan kişiler, şeker ve tatlıyı bol tüketenler, asitli ve ekşi gıdaları sevenler için ara yüz çürük riski de diğer kişilere göre daha fazladır. Ağız bakımı da iyi değilse dişler mutlaka çürür. Çürükler zaman zaman kaplama dişin tam yanındaki dişte de oluşabilir. Bu sebepten ötürü diş kaplamasından koku geldiği düşünülse de sorunun esas nedeni diş çürüğüdür.

Zirkonyum Diş Kaplama ve Diş Köprüsü Kaynaklı Ağız Kokusu ve Tedavisi

Bazen diş kaplaması veya diş köprüsü nedeniyle de ağızda koku olabilir. Fakat usulüne uygun bir şekilde yapılmış kaplama ve köprülerde ağız kokusu olmaz. Diş hekimi, kaplamayı biyolojik olarak uyumlu malzemeden yapmalıdır. Hekimin diş kaplaması yapma işlemi sırasında kurallara uyması gerekir. Yoksa, iyi temizlenmemiş olan diş eti kenarları ve diş köprüsünde, “gövde altı” adı verilen eksik diş bölgesinde, yiyecek artıklarının birikmesi ve kolay temizlenmemesi ağız kokusuna sebep olabilir.

Diş köprülerinde gövde altı bölgesine kolay temizlenebilecek bir şekil verilir. Hasta da yemek sonrasında diş fırçası ve ara yüz fırçaları ile gövde altlarını temizlemelidir. Nasıl gözlük kullandığımızda gözlüğün camını silmek zorunda isek diş köprüsü kullandığımızda da köprü altını temizlemeliyiz.

Protez kullandığımızı her zaman aklımızda tutmak gerekir. Köprü gövdesi diş eti üzerine baskı yaptığı takdirde, zaman içerisinde diş eti kanlanacağından ve damar yapısı bozulacağından o bölgede enfeksiyon meydana gelir. Köprü gövdesi diş etine baskı yaptığında köprüyü söküp baskıyı ortadan kaldırmak gerekir. Başka türlü bu sorun düzelmez. Diş kaplaması ya da diş köprüsü sebebiyle ortaya çıkan ağız kokusunun başka bir nedeni de kaplamanın diş eti kenarıyla uyumlu olmamasıdır. Diş kesimi esnasında diş eti ile dişin birleştiği bölgede kurallara aykırı kesim yapıldığı takdirde bu sorunla karşılaşmak mümkündür. Kaplama kenarı ile diş eti birleşme alanında meydana gelen problemin diğer nedeni de ölçünün net olmamasıdır. Diş kesiminin ertesinde geçici diş yapılıp net ölçü alınmalıdır. Böylece diş kaplamasının sınırları diş laboratuvarı tarafından net ve doğru belirlenebilir. Zaman zaman üretim aşaması sırasında diş laboratuvarının hatası nedeniyle de bazı sorunlar ortaya çıkabilir. İyi ve kaliteli bir diş kaplamasının malzemesi diş etine baskı yapmayacak şekilde ve vücutla uyumlu olmalıdır.

Zirkonyum diş kaplama bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler sayesinde oldukça başarılı diş ürünleri üretilmesine olanak sağlar. Malzemenin biyolojik olarak uyumlu olması ve diş eti ile komşu dişlerin ölçülerinin sıfır hatayla işlenmesi zirkonyum diş kaplamada başarıyı arttırır. Bu yüzden ağız kokusu gibi sorunlar yaşamak istemeyen hastalar, zirkonyum diş kaplamayı tercih eder. Kurallara uygun yapılmadığında ister implant tedavisi ister zirkonyum malzeme kullanılarak yapılan tedaviler çeşitli sorunlara neden olabilir. Bu yüzden iyi malzeme ve iyi uygulamanın güzel sonuçlar sağlayacağı akıldan çıkarılmamalıdır.

2019 yılı zirkonyum diş kaplama fiyatları

Her yıl, zirkonyum diş kaplama fiyatlarının ne kadar olacağı sorulur. Bu uygulama ithal malzemelerle yapıldığı için fiyatlar döviz kurundan etkilenir. Enflasyon, asgari ücret artışı, kira artışları gibi faktörlerin de etkisiyle fiyatlar her geçen yıl artar. Zirkonyum diş fiyatları sadece zamana bağlı olarak değişmez.

Uygulamayı gerçekleştiren hekim, klinik, kullanılan malzemenin cinsi, ölçü tekniği ve malzemenin kalitesi gibi birçok etken fiyatları belirler. Fiyatlar bir klinikte 5, bir klinikte 10 lira olabilir. Ucuz klinik bulduğunuz için sevinmek yerine fiyatın neden düşük olduğunu sorgulamanız gerekir.

Bu işlem için 10 lira diyen klinik de ucuz fiyat verse tercih edileceğini bilir. Peki neden düşük fiyat vermiyor olabilir? Tembel olduğu ya da matematik bilmediği için değil elbette. Bu uygulama için daha kaliteli malzemeler kullandığı, diş laboratuvarına daha fazla para ödediği ve daha çok emek harcadığı için işlemi ucuza yapması mümkün değil. Uzun ömürlü dişler için ucuzu değil, kaliteliyi arayın. Sağlıklı günler.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.4 / 5. Oy sayısı: 249

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂