ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA MI? DİŞ TELİ TAKTIRMAK MI?

Ön 4 diş zirkonyum kaplama ile diş estetiği
Ön 4 diş zirkonyum kaplama ile diş estetiğiDişler çapraşık olduğu zaman onları düzeltmek için çareler ararız. Neyse ki diş doktorlar imdadımıza yetişir. Eğri dişleri düzeltmek için birden fazla alternatif de sunarlar. bugün dişi yamuk olanlar için Diş Hekimi Sn. Sertaç Kızılkaya’ya sizin için diş eğriliğin de diş teli taktırmak mı? porselen kaplama veya zirkonyum diş kaplama yaptırmak mı daha iyi diye sorduk. Sizin için konuyu detaylı bir şekilde anlatan doktorumuza teşekkür ederiz. Kendisi İstanbul’da implant ve estetik diş tedavileri uyguladığı kliniğinde hasta kabul etmektedir.Özellikle erken yaşlarda dişlerin eğri olduğu fark edildi ise ortodonti uzmanı olarak bildiğimiz ortodontist uzman arkadaşlarımız diş teli uygulayarak yamuk dişleri düzeltebilmektedir. Kişinin diş ve ruh sağlığı diş teli uygulanması için uygun olmalıdır. Dişleri üzerinde braket olarak adlandırılan diş tellerini takmak istemeyen bir çok insan olabilir. Onlar için de alternatif diş tedavileri geliştirilmiştir.

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA İLE EĞRİ DİŞ DÜZELTİLMESİ

Diş düzeltilmesi amacı ile metal görünümlü diş teli takılmasını istemiyorsanız başka alternatifleriniz vardır. Seramik veya plastik diş telleri ile daha az belli olan diş tellerine ihtiyaçları olabilir. Bu malzemeler diş renginde oldukları için ilk bakışta fark edilmezler. Dişlerin kesilerek zirkonyum kaplama yapılması fikri iyi bir fikir gibi gelebilir. Ancak diş hekimi olarak ben sizlere eğri dişler için ortodonti tedavisi ile eğri dişlerin düzeltilmesinin daha mantıklı olacağını söylemek isterim diyen Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya şöyle devam etti.

Diş kaplamak için dişin mine tabakasında aşındırma yapılmak zorundayız. Oysa ortodonti tedavisinde kendi dişlerinizin sıralanışı düzeltilerek ideal sonuca ulaşmak mümkün. Hem de diş yüzeyinden aşındırma yapmadan.

Orthero invisalign Caligner markaları ile şeffaf plak ile telsiz ortodonti uygulaması mimkün
Orthero, invisalign, Caligner markaları ile şeffaf plak ile telsiz ortodonti uygulaması mümkün.

Diş yüzeyinden aşındırma yapılarak uygulanan diş kaplamaları içerisinde en uzun ömürlü ve estetik olanı zirkonyum diş kaplamadır diyebiliriz. Laminate veneerler daha kısa kullanım ömürleri olan uygulamalardır. Empress ve cam seramikler de kırılmaya daha elverişlidirler. İçerisinde metal bulunmayan zirkonyum diş kaplamalar en az metal destekli porselen diş kaplamalar kadar dayanıklıdır. Estetik bakımdan da doğal dişi taklit edebilecek estetik özellikleri vardır. Biyolojik olarak vücut dokuları ile uyumludurlar. Diş eti kanaması ve morarması gibi olumsuzluklara neden olmazlar. Peki bu kadar iyi özellikleri var ise neden bir hafta gibi kısa bir sürede dişlerimi düzeltmemi önermiyorsunuz demeyin. Diş yüzeyinden aşındırma yapmak bizim her zaman son tercihimizdir. Ortodonti tedavisi ile bir yıl gibi süre içerisinde eğri dişleriniz düzelir ve ömür boyu daha estetik ve fonksiyonel diş dizilişine kavuşursunuz.

Ortodonti tedavisi için artık metal teller takmak zorunda da değilsiniz. Gerek seramik braketler yani diş rengi tel uygulaması gerek şeffaf plaklar ile telsiz ortodonti uygulaması ile eğri dişler düzeltilebiliyor. Aşağıda telsiz ortodonti yapımı için Türkiye’deki markaları ve şeffaf plak fiyatlarını bulacaksınız. Yanıt bulamadığınız sorularınız ve tedavinin sizin dişleriniz için uygun olup olmadığını öğrenmek isterseniz

ŞEFFAF PLAK İLE TEDAVİ. ORTHERO, İNVİSALİGN, C ALİGNER

Dişlerin üzerine metal veya seramik braket gelmesini istemeyen hastalar için eni uygulanmaya başlanan bir yöntem de Orthero ile eğri diş düzeltilmesi işlemidir. Bu uygulama ile eşdeğer olan diğer markalar ise Invisalign ve C aligner dir. Son yıllarda giderek daha fazla kullanım alanı bulmaktadır.

İnvisalign Şeffaf aparey ile yapılan diş plakları hastaya teslim edilir.
İnvisalign Şeffaf aparey ile yapılan diş plakları hastaya teslim edilir.

Bu sistemde tel kullanılmaz. Diş ölçünüz alınır. Eğri dişleri adım adım düzelecek olan bu plaklar iki haftada bir değiştirilir. Plakların her değişimi dişlerin bir kademe daha hareket ederek düzletilmesini sağlar. Günde 22 saat takılması gereken bu şeffaf aparey plakları düzenli kullanılmalıdır. Plaklar her on beş günde bir değişir iken dişler de düzelir. Değişim işlemi sonlandırıldığında ise dişler istenilen pozisyona gelir. Tekrar bozulmaması için retainer denilen ince teller dişin iç yüzeyine yapıştırılır ve mümkün olduğu kadar uzun süre kalması istenir. İki yıldan sonra çıkan retainer olduğunda yeniden yapılmasına gerek yoktur.

Sitede yer alan yazılardan sizin için seçtiklerimiz.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.5 / 5. Oy sayısı: 190

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂