Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum diş kaplama video anlatımı

  • Zirkonyum diş kaplama nedir?
  • Neden yapılır?
  • Metal porselen diş kaplamasından farkı nedir?
  • Zirkonyum avantajları nelerdir?
  • Zirkonyum diş kaplama fiyatları nedir?
  • Zirkonyum diş kaplama nasıl yapılır, en iyi sonuç nasıl alınır?

 

Estetik diş hekimliğinde zirkonyum diş kaplama… paylaşan: Estetik-implant-dishekimi

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA NEDİR?

Uzun ömürlü ve sorunsuz bir diş kaplama istendiğinde zirkonyum diş kaplamalar en iyi seçeneklerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Malzeme vücut ile biyolojik olarak uyumludur. Alerji yapmazlar. Isı iletkenliği dişin mine tabakası ile yakın olduğum için soğuk sıcak hassasiyeti daha az olur. Özellikle estetik diş hekimliği en çok tercih edilen malzemelerin başında gelirler.

LAMİNA VENEER KAPLAMA MI ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA MI DAHA İYİDİR?

Lamina diş kaplaması ve zirkonyum birbiri ile karşılaştırıldığında zirkonyum kaplamalarını daha uzun ömürlü ve dayanıklı olduğunu görülüyor. Diş eksikliği olan hastalar için zaten laminate veneer kaplamalar uygun bir tedavi olmamaktadır. Çünkü lamina uygulaması dişin ön yüzeyine yapıştırılır yani eksik diş boşluğu için bunu uygulamak mümkün olamaz.Zirkonyum altyapısı sayesinde kaybedilmiş dişlerin yerine diş köprüleri uygulanabilir.

ZİRKONYUM KAPLAMA HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR?

Zirkonyum diş kaplamalar tek bir diş üzerine yapılabildiği gibi eksik diş boşluklarına da uygulanabilir. Bazen kırık bir diş tedavisi bazen eyri dişlerin düzeltilmesi bazen de rengi diş hekiminin beyazlatma yöntemleri ile beyazlayamayacak kadar bozuk olan dişlerin estetik amaçla kaplanması uygulamalarında kullanılır. Bazen kanal tedavisi yapılmış dişleri kaplama ihtiyacı olduğunda da zirkonyum diş kaplamalar tercih edilir.

PORSELEN DİŞ KAPLAMALAR GÖRE ÜSTÜNLÜKLERİ NELERDİR?

Malzeme zaten porselenlerin altındaki metalin olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak amacıyla uygulanmaktadır. Özellikle metalin vücutta alerji yapmasını, diş eti kenarında koyu renk oluşturması ve bakteri tutulmasından daha fazla olması gibi İstenmeyen durumlar görülmez. Porselen diş kaplama altında kullanılan metal eritilerek döküm yapılır. Bu sırada hem oksitlenir hem de ısınma ve soğuma sırasında genleşme büzülmeye maruz kalır. Model üzerine kaplamanın içinden aşındırmaya yapılarak yerleştirilir. Bu sırada kaplama ile ağızdaki kesik diş arasında olması gerekenden daha fazla bir boşluk kalır ise diş ağızda yapıştırıldıktan sonra yapıştırma simanı ağız sıvıları ile erir ve diş kaplamasının altında çürük oluşur. Buda dişin kaybedilmesi anlamına gelir.

Diş estetiği için empress lamina ve zirkonyum diş kaplama yapımı
Diş estetiği için empress lamina ve zirkonyum diş kaplama yapımı

DİŞ KAPLAMA YAPIMI NASIL GERÇEKLEŞİR?

Bildiğiniz gibi diş hekimliği uygulamaları çok hassas çalışma gerektirir. Çünkü ağızda zaten bir diş 1 cm bile değildir. Dişin üzerinde Çürük kırık veya kaplama gibi çalışma yapılırken milimetre değil mikron Ölçüsünde hassasiyet gerekir. Diş kaplama üretimi de aynı hassasiyet ile yapılması gereken bir işlemdir. Yoksa ağızda üzerine kaplama yapılan dişin zaman içerisinde hasar görmesi olasıdır. Veya yüksek yapılan diş kaplamalarında karşı çenede temas eden dişin üzerine fazla kuvvet gelmesi söz konusu olacaktır. Böyle bir durumda sadece karşı çenedeki diş değil, çene eklemi de hasar görür.

Alışılmış yöntemlerle uygulanan diş kaplamaları alınan ölçü üzerine hazırlanan mum modelaj tekniği ile uygulanmakta idi. Hazırlanan modeller revetmanın içerisine alındıktan sonra ısıtılır ve mumun eriyerek oluşturduğu boşluğa santrifüj yöntemi ile metal dökülür idi. Bu sırada metalin erimesi ısınma ile gerçekleştiğinden genleşme sertleşme sırasında da soğuma olduğu için büzülme ortaya çıkmaktadır. Dolayısı ile dökümden çıkan metal model üzerine tam olarak oturmaz. Tesviye aşaması ile dişin içerisinden aşındırmaya yapılarak modeli yani ağızdaki dişin kalıbına oturtulur. Bu sırada kaplama ile diş arasında uyum bozulmakta ve zaman içerisinde bu boşluktan düştükleri oluşmaktadır. Kaplamanın altındaki dişin çürümesi olarak bilinen olay budur. Diğer taraftan arada kalan boşluk nedeni ile soğuk sıcak hassasiyetinin oluşması da mümkündür. Oysa zirkonyum üretimi bilgisayar destekli tarama tasarım ve üretim aşamaları ile gerçekleşir. Bu sayede mikron hassasiyetinde hatasız diş kaplamaları üretilmesi mümkün olmaktadır.

ZİRKONYUM DİŞ FİYATLARI

Türkiye'de diş estetiği yaptırmak
Diş estetiği ve zirkonyum şeffaf plak ortodonti fiyatları

Zirkonyum kaplama üretiminde döküm yöntemi kullanılmaz. Zirkon bloklardan kazılarak elde edilen kaplama yüksek ısı fırınlarında sertleştirilir ve alt yapının rengi istenilen dişin rengine uygun olarak hazırlanır. Dayanıklılık olarak metal ile neredeyse aynı sağlamlık da olan Yeni nesil estetik diş kaplama alt yapısı üzerine uygulanan porselen sayesinde diş ile birebir uyumlu bir estetik diş görünümü verebilmektedir. Elde edilen bir çok olumlu üstünlük nedeniyle günümüzde artık gerek bölgede gerek arka bölgede metal porselen diş kaplamalarının kullanımı azalmıştır. Porselen diş fiyatları zirkonyum diş fiyatları ile karşılaştırıldığında daha ucuz fiyat ile yapılabilse de uzun zaman içerisinde elde edilen ne dezavantajlar artık estetik diş kaplamaların tercih edilmesine neden olmaktadır. İmplant fiyatlarından bahsederken de ucuz implant fiyatları ile kaliteli implant markaları ve fiyatları için aynı düşüncenin geçerli olduğunu bahsetmiştik. İlgili yazıyı diş hekimi Sertaç Kızılkayanın web sayfasında bulabilirsiniz.

 

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.7 / 5. Oy sayısı: 184

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂