Zirkonyum Kaplama mı Diş Teli (Ortodonti) mi?

Dişlerin güzel görünmesi sıralı olması ve diğer çevre dokular ile uyumlu olmasına bağlıdır. Sıralanış problemi olan dişler için kafa karışıklığına neden olan durumlardan birisi hakkında  bilgi vermek istiyoruz bu yazıda. Dişleri eğri olan bir kişinin hangi diş tedavisi yaptırması daha doğru olur? Zirkonyum diş kaplama mı? Ortodonti mi daha iyi olur?

Bu önemli konuyu alanında bilgi ve tecrübesine güvendiğimiz Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya’ya sorduk. Bize diş estetiği için zirkonyum mu, ortodonti (diş teli) mi, konusunda verdiği aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederiz.

Ne Zaman Ortodonti?

ORTODONTİ
ORTODONTİ

Gerçekten çok araştırılan ve merak edilen konulardan birisi eğri dişler için diş kaplama yapımı mı yoksa diş teli uygulaması mı tercih edilmeli sorusu. Bu konu için tek bir doğru yol veya tek bir seçenek verebilmek mümkün değil. Her vaka kendi içerisinde değerlendirilmeli. Ayrıca diş eğriliğinde iki seçenek ile sınırlı olunmadığının da altını özellikle çizmek isterim.

Diş eğriliğinde iki seçenek ile sınırlı olunmadığının da altını özellikle çizmek isterim. 

Ortodonti uygulamalarında tedavi yöntemleri metal diş teli, estetik diş teli, şeffaf plaklar, lingual tedavi, ağız içi sabit apareyler, ağız içi hareketli apareyler, ağız dışı apareyler, damaklık gibi farklı biçimlerde uygulanabilmektedir.

Her kişinin kendine özel durumu ile hangi tedavi yöntemini kullanılacağına karar verilir. Tedavide ilk muayene sonrasında mevcut durum tespiti yapılır. Çekilen röntgenler analiz edilir. Diş ve damak yapısı hangi tedavi yöntemlerinin kullanılması gerektiği ile ilgili bilgi verir.

Bu tetkikler ve muayene  tedavinin yaklaşık süresi ile ilgili bilgi sahibi olmamızı sağlar. Diş Hekimi olarak bizlerin amacı en iyi sonucu en kısa sürede almaya çalışmaktadır. Tedavi için hastanın bütçesine uygun bir plan seçilmesi önemlidir. Hekim ile hasta işbirliği sayesinde tedavi planlanan süre içerisinde başarıyla tamamlanabilmektedir.

Ne Zaman Zirkonyum

Ortodonti tedavisi için gereken zaman belirlendikten sonra hasta için bu süre sakınca oluşturuyor ise zirkonyum diş kaplama uygulaması gündeme gelebilir. Ortodonti tedavisi yapılamayacak ise zirkonyum diş kaplama veya lamina diş uygulaması arasında karar verilmesi gerekecektir. Lamina uygulaması hafif diş eğriliklerinde ilk tercih olmalıdır. Dişlerde daha önceden yapılmış kanal tedavileri var ise, eksik dişler var ise zirkonyum diş kaplama ilk tercih olmalıdır. Zirkonyum diş fiyatları ile lamina diş fiyatları karşılaştırıldığında zirkonyum diş kaplama fiyatı daha uygun fiyatlıdır ve 150-200 € gibi fiyatlar ile uygulanabilmektedir.

Ne Zaman Lamina Diş Kaplama?

Dişlerin kesilmesi istenmediğinde, sadece yüzeyden 1 mm aşındırma yapılarak lamina diş kaplamalar uygulanabilmektedir. Lamina uygulaması hassas bir çalışma olması nedeni ile fiyat olarak zirkonyum diş kaplama uygulamasından daha yüksek fiyatlıdır. 250-300 € fiyatlar ile uygulanan lamina diş kaplamalar ile diş estetiği uygulamalarında yüksek başarı elde etmek mümkün olmaktadır.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.7 / 5. Oy sayısı: 186

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂